Do czego mógłby doprowadzić brak zasad prawnych?

Prawo jest nieodłącznym elementem naprawdę wielu zagadnień związanych z codziennym życiem. Trudno jest wręcz czasami przestrzegać wszelkich zasad prawnych z niesamowitą dokładnością. Trudno jest bowiem na wylot znać jakiekolwiek przepisy związane z prawem dlatego całkiem łatwo jest je złamać, z czego wyciągane są odpowiednie konsekwencje. Gdyby na świecie nie istniały zupełnie żadne przepisy dotyczące tego co wolno, a czego nie wolno robić, świat mógłby nie przetrwać zbyt długo w formie takiej, w jakiej znajduje się na chwilę obecną.

Księgi (sxc.hu)
Księgi (sxc.hu)

Prawo sprawia, że na ziemi panuje pokój

Gdyby nie istniały przepisy określające jak powinniśmy postępować, ludzie zdolni byliby do wykonywania naprawdę różnych rzeczy, które szybko doprowadziłyby do zagłady ludzkości. Na świecie pojawiłyby się liczne konflikty, ludzie zabijaliby się z byle powodu. Świat nie mógłby normalnie funkcjonować gdyby nie to, że istnieją zasady, których przestrzeganie jest od nas wymagane, a jakiekolwiek konflikty z prawem wiążą się z konsekwencjami, których zadaniem jest pilnowanie odpowiedniego porządku.

Policjant pilnujący porządku (sxc.hu)
Policjant pilnujący porządku (sxc.hu)

Kraje w których prawo niemal nie istnieje, nie funkcjonują zbyt dobrze

W dzisiejszych czasach istnieją kraje, w których trudno wyszukać się jakichkolwiek zasad, które określałyby co jest zabronione, a co nie i z łatwością można zauważyć co na dzień dzisiejszy dzieje się w tych państwach. Panują liczne wojny, ludzie mordują się nawzajem, a my jedyne co możemy zrobić, to chyba tylko cieszyć się, że mieszkamy w regionie, w którym istnieją zasady prawne, a nasz kraj jest miejscem cywilizowanym, które pozwala nam godnie żyć. Łatwo jest więc zdać sobie sprawę z tego, jak bardzo istotne jest przestrzeganie prawa. Jesteśmy ludźmi i jak na rozumne istoty przystało, powinniśmy zachowywać się odpowiednio rozważnie i rozsądnie. Posiadanie rozumu wyróżnia nas od dzikich zwierząt, a czasami to one potrafią zachowywać się zdecydowanie lepiej niż ludzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *