Na co należy zwracać uwagę wybierając przedszkole dla dziecka?

Czerwiec to czas, kiedy w większości przedszkoli, zarówno publicznych jak i prywatnych nadal trwa rekrutacja. Wybór przedszkola to bardzo ważna decyzja, od której zależy edukacja i rozwój naszego dziecka. Minęły już czasy, kiedy przedszkola były objęte zasadą rejonizacji i niezależnie od tego, jakie odczucia mieliśmy w stosunku do placówki, nie mieliśmy wyboru i musieliśmy posyłać do niej dziecko.

d

Obecnie większość przedszkoli pod koniec roku szkolnego otwiera swoje drzwi zarówno dla rodziców jak i dzieci. Warto do takiej wizyty odpowiednio się przygotować, aby móc w pełni ocenić przygotowanie przedszkola i warunki, jakie tam panują. Pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to stan i czystość pomieszczeń. Zajrzyjmy do łazienek i sprawdźmy czy jest w nich czysto i są przystosowane dla dzieci. Warto także obejrzeć dziecięcą stołówkę. Przedszkole nie musi być nowocześnie wyposażone, ważne jest jednak aby meble były dostosowane do potrzeb dzieci, a pomieszczenie – czyste i przestronne. Zapytajmy o rytm dnia przedszkolaków – o której jedzą śniadanie, obiad i podwieczorek. Niezmiernie ważną rzeczą jest sposób przygotowywania posiłków i dzienna stawka żywieniowa. Obecnie większość przedszkoli korzysta z kateringu, a coraz mniej posiada własną kuchnię. Własna kuchnia to zdecydowana zaleta przedszkola, gdyż jest ona gwarancją tego, że posiłki są świeże i przygotowywane na bieżąco oraz, że w razie potrzeby dziecko może liczyć na dokładkę. Nie oznacza to jednak, że przedszkola z kateringiem zewnętrznym żywią gorzej. Aby rozwiać wątpliwości, zarówno w jednym jak i drugim przypadku poprośmy o możliwość obecności podczas obiadu czy innego posiłku. W większości przypadków, menu jest także zamieszczone na stronie internetowej przedszkola.

a

Niezbędną rzeczą, o którą musimy zapytać, zwłaszcza jeżeli planujemy umieszczenie dziecka w przedszkolu prywatnym jest sposób rozliczania zarówno obecności jak i nieobecności. Pod tym względem o wiele lepsze warunki oferują przedszkola publiczne, które nie pobierają opłat za te dni, w których dziecka nie ma w przedszkolu. Dzięki ustawie, która weszła w życie kilka lat temu, za pobyt dziecka w przedszkolu publicznym w godzinach od 8 do 13 nie pobierana jest żadna opłata. Płacimy jedynie za posiłek. Każda następna godzina kosztuje 1 zł. Jest to bardzo duże udogodnienie. Przedszkola prywatne to oczywiście pełna opłata zarówno za pobyt jak i wyżywienie, którą ustala dyrekcja przedszkola. Dlatego też możemy spotkać w przedszkolach różny sposób rozliczania nieobecności dziecka. Niektóre przedszkola zastrzegają, że opłata jest niezależna od obecności bądź nieobecności dziecka, inne – dni nieobecności liczą jako połowę stawki. Warto o to zapytać. Podobnie rzecz ma się z zajęciami dodatkowymi. Nie wszystkie zajęcia są bowiem w cenie czesnego, za niektóre trzeba dodatkowo płacić. Liczba zajęć wchodzących w skład podstawowego pakietu jest różna w każdym przedszkolu, podobnie jak cena za dodatkowe zajęcia. Jeżeli więc zależy nam na tym, aby dziecko uczestniczyło w wielu zajęciach dodatkowych musimy liczyć się z tym, że konieczna będzie dopłata.

stock-photo-44050118-back-yard

Niezależnie od tego, czy wybierzemy przedszkole publiczne czy prywatne najważniejsza jest kadra. Oczywiście podczas pierwszego spotkania nie jesteśmy w stanie ocenić wychowawczyni, dlatego też pozostańmy otwarci na to, co mówi do nas nasze dziecko. Pytajmy je jak minął mu dzień w przedszkolu, co robiło i czy mu się tam podoba. Dzieci chętnie chodzą do przedszkola, gdy dobrze się tam czują i przede wszystkim się nie nudzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *