Rewolucja w świecie telefonów na kartę

Telefony komórkowe szturmem weszły na rynek komercyjny już dwadzieścia lat temu, ale prawdziwą eksplozję popularności przeżywają obecnie. Każdy szanujący się obywatel świata jest właścicielem telefonu komórkowego, smartfona lub iPhone’a. Pomimo kuszących ofert abonamentowych prezentowanych przez operatorów telefonii komórkowej, wciąż największą popularnością cieszą się telefony na kartę. Aby nabyć kartę SIM wystarczy jedynie udać się do zwykłego kiosku i wybrać operatora, od którego chcemy zakupić usługę. Tak było dotychczas. Jednak od 25 lipca zasady korzystania z telefonów na kartę ulegną diametralnym zmianom.

Pod koniec 2015 roku w Polsce funkcjonowało niespełna 30 milionów kart SIM. Nie oznacza to bynajmniej, że każdy Polak ma swoją kartę SIM. Wiele kart pozostaje martwych, czyli nie są używane przez okres co najmniej jednego roku, a do tego jeden użytkownik może posiadać kilka kart. W efekcie powstaje niemałe zamieszanie na rynku, gdyż nie wiadomo dokładnie ile kart jest rzeczywiście w obiegu, a ile pozostaje używanych okresowo lub sporadycznie.

Wydarzenia ostatnich kilku lat sprawiły, że świat musiał większą wagę przyłożyć do zapewnienia obywatelom bezpieczeństwa. W dobie masowego terroryzmu i zwykłej ludzkiej bezmyślności konieczna jest bez wątpienia większa kontrola telefonii komórkowej a zwłaszcza – kart SIM. Dlatego też od 25 lipca obowiązywać nowe bardziej restrykcyjne przepisy w zakresie użytku telefonów na kartę SIM. Przede wszystkim zmienią się zasady nabywania kart. Przy zakupie konieczne będzie wylegitymowanie się dowodem osobistym. Sprzedawca będzie miał obowiązek spisać nasze dane i dostarczyć je operatorowi sieci, a użytkownik – zarejestrować kartę w ciągu dwóch tygodni od daty zakupu. W przeciwnym razie zostanie ona wyłączona a numer utracony. A co z tymi, którzy mają już telefony na kartę SIM? Do 1 lutego 2017 roku są zobowiązani na rejestrację numeru w punktach obsługi klienta sieci komórkowych podpisując imienny formularz.

Nowa ustawa, mimo że nazywana przez niektórych pogwałceniem prawa do anonimowości – ma swoje zalety. Identyfikacja karty z użytkownikiem to szybkie i sprawne działania operacyjne policji podczas poszukiwań osób odpowiedzialnych za fałszywe alarmy bombowe i stalking a także pomoc przy okazji spraw o porwania i zaginięcia. Dla przeciętnych użytkowników nowe przepisy oznaczają korzystne rabaty ze strony operatorów, którym zależy na tym, aby jak największa liczba kart SIM pozostawała w użyciu a także łatwość przenoszenia numeru do innego operatora. Jest to więc chyba jedna z niewielu ustaw, która wzbudza społeczną akceptację niemal wszystkich obywateli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *