Budownictwo pasywne – sposób na ekologię i oszczędność

Domy pasywne na terenie naszego kraju nie są jeszcze tak popularne, choć można usłyszeć o nich coraz częściej. W dzisiejszych czasach bardzo dużo stawia się na ekologię i różnego rodzaju rozwiązania, które mają na celu pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne. Jest to bardzo istotne, szczególnie w czasach, gdy stan przyrody pozostawia wiele do życzenia.

Czym są domy pasywne?

Domy pasywne są budynkami, które charakteryzują się wykorzystaniem nowoczesnych technologi, których zadaniem jest zapewnienie nam wygody codziennego życia i równocześnie pomóc chronić środowisko i zapewnić sporą oszczędność pieniędzy. Domy pasywne pozwalają na ograniczenie zapotrzebowania na ciepło nawet ośmiokrotnie! Jest to wspaniały wynik i łatwo można domyślić się, jak wiele może to przynieść oszczędności. Oszczędza się dzięki temu na instalacji grzewczej znajdującej się w takim domu. Dodatkowo stosuje się wiele ciekawych technologi, które wykorzystują naturalne sposoby ogrzania naszego domu. Najczęściej można więc spotkać się z wykorzystaniem okien pasywnych, pomp ciepła czy znanych raczej wszystkim paneli słonecznych.

Panele słoneczne często spotykane są w dzisiejszych domach prywatnych (sxc.hu)
Panele słoneczne często spotykane są w dzisiejszych domach prywatnych (sxc.hu)

Cena budowy domu pasywnego

Wiele osób o wątpliwej wiedzy z zakresu budownictwa pasywnego uważa, że koszt budowy takiego nowoczesnego domu jest zdecydowanie wyższy niż koszt budowy domu klasycznego. Tak się składa, że budowa domu pasywnego kosztuje nas maksymalnie 15% więcej, a przy umiejętnej pracy i wykorzystaniu odpowiednich technologii, tą wartość spokojnie ograniczyć można do zaledwie kilku %. Takie domy z czasem przynoszą ogromne oszczędności, dlatego są budynkami wartymi uwagi i zdecydowanie przyszłościowymi.

One thought on “Budownictwo pasywne – sposób na ekologię i oszczędność

  1. Marzy mi się dom pasywny. Czekam właśnie na projekt od znajomego i być może za jakieś 3 lata będę miał piękny, ekologiczny domek. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *