Postępowanie egzekucyjne w polskim prawie

Coraz więcej osób ma problemy ze swoimi finansami. Przyszło nam żyć w czasach, w których nie możemy być pewni przyszłości. W dowolnym momencie może stać się coś, co będzie miało wpływ na całe nasze życie. Niektórych rzeczy nie jesteśmy nawet w stanie przewidzieć a mogą mieć poważne konsekwencje. Na przykład utrata pracy czy poważna choroba kogoś nam bliskiego. Jest to dość poważny problem, który będzie wymagał od nas dodatkowych pieniędzy. Możemy popaść w zadłużenie lub przestać płacić już istniejące zobowiązania. Tak czy inaczej prędzej czy później staniemy się celem dla komorników, którzy zostali wysłani przez wierzycieli. Nie ma w tym nic dziwnego – żadna firma czy organizacja nie działa charytatywnie i będzie chciała odzyskać swoje pieniądze. Jeżeli nie będziemy tego robili mimo upomnień to zostaną wykorzystane zupełnie inne możliwości. Jest to naprawdę ważne i musimy mieć świadomość, że takie zaniedbania mogą zakończyć się dla nas w niezbyt przyjemny sposób.

Postępowanie egzekucyjne

Jeżeli będziemy mieli długi względem wierzyciela to ten może skierować sprawę do sądu. Tak może paść decyzja o rozpoczęciu egzekucji komorniczej. Jest to groźnie brzmiąca procedura polegająca na zajęciu majątku przez komornika sądowego. W pierwszej kolejności zajmowane są środku, które znajdują się na kontach takiej osoby. Jeżeli nie ma na nich żadnych środków lub są one niewystarczające do spłacenia zobowiązania to zajęte mogą być nieruchomości oraz pozostałe mienie takiej osoby. W momencie, gdy zostaną przejęte przez komornika stają się tak naprawdę własnością państwa. Organizuje się licytacje komornicze, w których udział mogą brać wszystkie osoby o nieograniczonych prawach. W ten sposób możliwy jest tani zakup sprzętu agd i rtv, samochodów czy nawet nieruchomości. Za zarobione w ten sposób pieniądze spłaca się wierzyciela, a część tych pieniędzy przeznacza się na wynagrodzenie dla komornika. W ten sposób możliwe jest odzyskanie pieniędzy, które byliśmy winni danej osobie lub firmie.

W postępowaniu możemy stracić pieniądze (sxc.hu)
W postępowaniu możemy stracić pieniądze (sxc.hu)

Zajęcie mienia i licytacje komornicze

Musimy wiedzieć, że komornik Trzebinia jest funkcjonariuszem publicznym i osobą, która wykonuje swoją pracę w imieniu sądów. Wiele osób nie traktuje ich odpowiednio godnie, co może powodować jeszcze większe problemy. Dobrze też wiedzieć jakie przedmioty nie podlegają egzekucji. Do nich należą przede wszystkim rzeczy osobiste, które zapewniają minimum godności jaka przysługuje człowiekowi. Nie mogą zostać odebrane ubrania codzienne czy robocze, bielizna, narzędzia potrzebne do wykonywania pracy czy zarabiania pieniędzy. Środki, które pozyskane zostały z alimentów, stypendiów czy programów socjalnych. Nie możemy w ten sposób stracić zwierząt domowych (nawet jeżeli są one rodowodowe więc dużo warte). Dzięki temu nie stracimy wszystkich rzeczy, które pozwolą nam na odbicie się od dna. Niestety w trakcie postępowania egzekucyjnego możemy stracić sprzęt AGD, RTV oraz inne urządzenia i przedmioty mające dużą wartość i znajdujące szerokie zainteresowanie wśród potencjalnych nabywców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *