Z wizytą w Zakazanym Mieście

Dzieje chińskiej dynastii Ming od zawsze fascynowały i budziły ciekawość. Ta ostatnia narodowa dynastia chińska zapisała się na kartach światowej historii za sprawą wprowadzenia kraju w okres świetności. Okres panowania dynastii Ming to szeroko rozumiany rozkwit sztuki zarówno malarstwa, jak i poezji, przedstawień scenicznych czy ceramiki. Wtedy także po raz pierwszy w historii Chiny skierowały się w kierunku kultury zachodniej i zaczęły pojawiać cechy społeczeństwa konsumpcyjnego. Mimo iż w okresie panowania dynastii postęp technologiczny był niewielki, to jednak w zamian za to świat otrzymał bezcenne dziedzictwo kulturowe – wiele unikatowych w skali światowej wyrobów oraz zabytków, takich, jak chociażby Wielki Chiński Mur i Zakazane Miasto.

Ponad 800 pałaców w samym centrum Pekinu!

Zakazane Miasto jest dawnym pałacem a w zasadzie cesarskim zespołem pałacowym dynastii Ming, zlokalizowanym w samym centrum Pekinu. Co roku do miasta przybywa ponad 12 milionów turystów, aby na własne oczy zobaczyć to dzieło architektury i poznać choć w sposób częściowy chińską kulturę. Bez wątpienia miejsc do zwiedzania w Zakazanym Mieście jest całe mnóstwo, bo kompleks pałacowy to ponad 800 pałaców zlokalizowanych na powierzchni 72 hektarów. Oprócz pałaców znajdują się tutaj także liczne pawilony, parki, fontanny, rzeźby i inne dzieła sztuki. Całość kompleksu utrzymana jest w tradycyjnym chińskim stylu z tamtego okresu, a więc mamy bogatą ornamentykę, mnogość zdobień i wszechobecną purpurę – zarówno na ścianach, dachu jak i w ogrodach. Czerwień sprawia, że miejsce to jest niezwykle urokliwe i już samo spojrzenie na nie z daleka dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Zakazane Miasto było zamieszkiwane nieprzerwanie od początków swojego istnienia przez 24 cesarzy. Po przedstawicielach dynastii Ming przebywali tutaj także ich następcy a więc władcy z dynastii Qing. Co ciekawe, kompleks pałacowy był rodzajem rezydencji okazjonalnej, bardzo często pustoszejąc na kilka miesięcy. Definitywnie opuszczono go dopiero w 1924 roku. Od tej pory drzwi kompeksu pozostawały zamknięte, aż do czasu, kiedy wpisano go na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i otworzono jego drzwi dla turystów z całego świata. Zwiedzanie Zakazanego Miasta jest czasochłonne i wymaga niemałej wprawy w pieszych wędrówkach. Po pokonaniu mostu przez długą na 52 fosę i przekroczeniu wysokich na 8 metrów murów obronnych przedostajemy się na taras widokowy. Stamtąd wytyczono wiele rodzajów ścieżek prowadzących w najróżniejsze zakątki kompleksu. Większość budynków pałacowych utrzymana jest w doskonałym stanie. Nadal znajdują się tutaj wyjątkowe elementy wykończeniowe, wspaniałe okucia, ozdobne lampy, feniksy, smoki chińskie i jednorożce. Całość mimo upływu wielu stuleci nadal zachwyca i wywołuje na plecach emocjonujące dreszcze. Mimo, że podróż do Chin nie jest najtańsza, warto wziąć pod uwagę ten wspaniały kraj podczas poszukiwań miejsca na podróż życia.

2 thoughts on “Z wizytą w Zakazanym Mieście

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *