Zawody prawnicze w Polsce

Zawody prawnicze w Polsce cieszą się dużą popularnością. Wielu maturzystów zdecyduje się tego roku na złożenie aplikacji na prawnicze wydziały najlepszych uczelni w kraju. Różnica między takimi studiami a innymi polega chociażby na tym, że dostępne są jedynie w formie 5-letniej. Inaczej niż na pozostałych kierunkach, gdzie dominuje system boloński i podział na studia I i II stopnia. Dodatkowo samo ukończenie studiów w zakresie prawa nie powoduje, że absolwent jest w stanie zatrudnić się jako radca prawny, adwokat, sędzia czy ktokolwiek inny. Konieczne będzie również dostanie się na aplikację (jest to forma stażu, którą podejmuje się po zakończeniu studiów), jej ukończenie oraz zaliczeni egzaminu aplikacyjnego. Jednym słowem nie jest to wcale takie proste jak mogłoby się wydawać. Wiele osób nawet nie dostaje się na aplikację, nie mówiąc już o jej ukończeniu. Tylko najlepsi ze studentów są w stanie zostać osobami, które będą czynnie wykonywać zawód.

Wykształcenie prawnicze

Pozostałe osoby również mają wykształcenie wyższe i tytuł magistra. Mogą jednak pracować tylko teoretycznie, ponieważ nie mają żadnych uprawnień do wykonywania zawodu. Często takie osoby znajdują pracę w firmach, gdzie doradzają zarządowi w kwestiach związanych z prawe czy też podejmują się nauczania lub wykładania z zakresu prawa. Jednym z najbardziej cenionych zawodów prawniczych sędziostwo. Są to osoby, które mogą zdecydować przebiegu rozprawy sądowej i razem z ławnikiem podjąć decyzję dotyczącą losów osoby oskarżonej. Z względu na pełnioną funkcję takie osoby mają specjalne prawa. Przede wszystkim sędziowie są niezawiśli i nieodwoływalni. Oznacza to, że można ich zwolnić z danego stanowiska czy nawet przenieść do innego regionu. Jest to możliwe wyłącznie na prośbę osoby zainteresowanej. W ten sposób osoba wykonująca taki zawód może pozostać obiektywna i nie ulegać wpływom innych osób. W związku z tym są również pewne ograniczenia – sędziowie nie mogą być właścicielami działalności gospodarczej. Naciski od osób trzecich mogłyby się pojawić właśnie w tej kwestii.

Książki prawnicze (sxc.hu)
Książki prawnicze (sxc.hu)

Zawody prawnicze

Innym bardzo popularnym zawodem prawniczym jest adwokatura. Prawnik, który ukończy aplikację adwokacką jest w stanie podejmować się pracy w sądzie np. w charakterze obrońcy. Jego zadaniem będzie przedstawienie w sytuacji w taki sposób, aby okoliczności sprzyjały na rzecz klienta. Mogą oni pracować bezpośrednio dla sądu (jako sędziowie z urzędu) lub też zatrudnić się w kancelarii prawniczej. Mogą również stać się ich właścicielem i samemu zatrudniać inne osoby, a nawet przyjmować je na aplikację. Podobnym zawodem jest Radca Prawny. Zakres jego kompetencji jest naprawdę pokrewny i dlatego już od lat mówi się o połączeniu tych zawodów w jedno. Jak na razie nie zanosi się na takie zmiany, ale w przyszłości coś takiego może się zdarzyć. Poza tym mamy do czynienia jeszcze z wieloma innymi zawodami prawniczymi. Do najpopularniejszych zaliczyć można prokuratora czy komornika sądowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *