Czym jest akwaplanacja i jaki ma związek z oponami sportowymi?

Wyścigi samochodowe już od wielu lat są doskonałym źródłem rozrywki dla całkiem dużego grona osób. Ludzie lubią tego typu sport motoryzacyjny. Dostarcza on sporo wrażeń, choć oczywiście zupełnie inaczej patrzy się na to w przypadku ekranu telewizora, a inaczej gdy mamy okazję oglądać takie wyścigi na własne oczy. W dzisiejszych czasach wyścigi są bardzo popularne i dzielą się na naprawdę wiele różnego rodzaju typów. Są bowiem wyścigi F1, NASCAR, WRC. Można by tak wymieniać całkiem długo. W każdych wyścigach biorą udział sportowe samochody, które w zależności od rodzaju nawierzchni, toru, warunków atmosferycznych, muszą być wyposażone w odpowiedni sposób.

Auto wyścigowe (sxc.hu)
Auto wyścigowe (sxc.hu)

Opony jako najważniejszy element samochodów wyścigowych

Jedną z rzeczy, którą wszystkie samochody wyścigowe, różnią się od osobowych, poruszających się po ulicach są opony. Oczywiście wyścigowe pojazdy różnią się również innymi elementami, ale rzadko który ma tak duży wpływ na samą jazdę jak opony. W wyścigach WRC stosuje się opony bardzo solidne i grube. Jeździ się tam bowiem po specjalnych, często kamienistych i nierównych torach. Jednak w przypadku, gdy wyścigi odbywają się na torach asfaltowych i liczy się tam czasem dosłownie każda część sekundy, konieczne jest wykorzystanie opon, które zapewnią odpowiednią przyczepność oraz trakcję. Czym opony sportowe różnią się tak naprawdę od tych które wykorzystywane są w przypadku samochodów osobowych? W przypadku opon sportowych, ich powierzchnia jest niemal całkowicie gładka lub z bardzo delikatną warstwą bieżnika. Charakteryzują się one więc najmniejszym oporem toczenia. Tego rodzaju opony stosuje się głównie na torach wyścigowych. Jednak niemożliwe jest wykorzystywanie ich w warunkach, gdy nawierzchnia jest mokra.

Formuła 1 (sxc.hu)
Formuła 1 (sxc.hu)

Akwaplanacja – utrata przyczepności spowodowana przez wodę

Akwaplanacja lub hydroplanacja jest zjawiskiem występującym głównie w przypadku opon sportowych, które powoduje utratę przyczepności opony podczas jazdy po nawierzchni, która pokryta jest warstwą wody. Opony wykorzystywane w wyścigach, nie mając bieżnika, nie mają jak odprowadzać wody spod opony, przez co pomiędzy jezdnią a oponami tworzy się delikatna warstwa wody, która jest w stanie spowodować utratę kontroli nad pojazdem przez kierowcę. Ryzyko wystąpienia utraty kontroli jest tym wyższe, im grubsza warstwa wody powstanie pomiędzy oponą a nawierzchnią. Zjawisko to bardzo przypomina poruszanie się po oblodzonej powierzchni. Utrata kontroli występuje w bardzo podobny sposób.

Dlatego podczas wyścigów, gdy pada deszcz, wykorzystuje się opony dostosowane do obecnych warunków, tak by kierowcy mogli sprawniej poruszać się za pocą sportowych maszyn. Podobnie jest z wieloma innymi częściami samochodu, które muszą być odpowiednio dostosowane, często nawet do samego toru oraz do tego jakie prędkości jest w stanie osiągnąć dany pojazd. Nie zmienia to jednak faktu, że niemal każde wyścigi ogląda się przyjemnie, a jest to rozrywka dostarczająca wielu emocji zarówno osobom przed telewizorami, jak i tym, które wyścigi mają okazję oglądać na własne oczy.

One thought on “Czym jest akwaplanacja i jaki ma związek z oponami sportowymi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *