Noclegi pracownicze a koszty uzyskania przychodów

Niektóre rodzaje działalności gospodarczej wymagają częstych i długotrwałych wyjazdów poza miejsce zamieszkania i siedzibę firmy. Służbowe wyjazdy dotyczą zarówno pracodawców jak i pracowników, którzy w celu podniesienia kwalifikacji muszą udać się na szkolenie, konferencję czy praktyki. Ale często zdarza się także, że profil firmy wymusza konieczność pracy niestacjonarnej a co za tym idzie i zapewnienia pracownikom noclegów. A noclegi to, jak wiadomo, dodatkowe koszty. Jak na te koszty zapatruje się opodatkowanie firmy?

a

Forma opodatkowania firmy wylicza sumę podatku VAT, jaką musi uiścić przedsiębiorca na podstawie sprzedanych towarów i usług oraz kosztów uzyskania przychodów. W koszty uzyskania przychodów to wszystkie wydatki, jakie ponosi przedsiębiorca w celu zysku, czyli uzyskania przychodu właśnie. Są to zatem wszelakie zakupy sprzętu potrzebnego firmie, oprogramowania, aut służbowych i szkoleń. A co z noclegami pracowniczymi?

Noclegi pracownicze bezpośrednim kosztem uzyskania przychodów

Noclegi pracownicze Łódź mogą z powodzeniem zostać wliczone do kosztów uzyskania przychodów w przypadku, kiedy właściciel firmy wykaże, że były one konieczne dla wykonania konkretnego zlecenia. Najprościej mają właściciele firm budowlanych i zajmujących się temomodernizacją budynków, ponieważ w ich zawód wpisane jest częste podróżowane poza siedzibę firmy, a pracownicy nie pracują w biurze, tylko w terenie. Występuje wtedy tak zwany związek bezpośredni pomiędzy poniesionym kosztem a zyskiem firmy. W pozostałych sytuacjach konieczne jest udowodnienie, że rzeczywiście nocleg dla pracownika wpłynął na uzyskanie przychodu, bądź utrzymanie dotychczasowych przychodów na niezmiennym poziomie.

c

Warunkiem uzyskania zwrotu podatku VAT w związku z kosztami uzyskania przychodów za noclegi pracownicze jest rzetelna i rzeczywista dokumentacja tego kosztu. Oznacza to, że każdy taki wydatek musi być udokumentowany za pomocą faktury a nie tradycyjnego rachunku. W tym celu należy wybierać jedynie lokale, które mają uprawnienia do wystawiania faktury VAT. W przypadku, gdy koszt noclegów pracowniczych zostanie pracownikowi odliczony od poborów, przedsiębiorca nie może wystąpić do Urzędu Skarbowego o zwrot podatku z tytułu kosztów uzyskania przychodu. Do tych kosztów nie może zostać wliczone także wyżywienie podczas podróży służbowej, niezależnie od tego, czy jest to hotelowa restauracja, czy żywienie na własną rękę. Jeżeli więc lokujemy pracownika w hotelu z wyżywieniem, należy poprosić o wydzielenie wyżywienia z faktury za nocleg. W przeciwnym razie całkowity koszty te nie zostaną nam rozliczone. W komunikowaniu z Urzędem Skarbowym niezwykle ważna jest jasność i przejrzystość dokumentacji. Fiskus zawsze rozstrzyga kwestie sporne na swoją korzyść, co dla pracownika może niekiedy oznaczać albo kłopotliwe korygowanie dokumentów, albo utratę zwrotu VAT.

One thought on “Noclegi pracownicze a koszty uzyskania przychodów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *