Roztocze perłą Lubelszczyzny

Lubelszczyzna to przepiękna i niezwykle ciekawa pod względem kulturowym kraina. W miarę posuwania się na wschód coraz silniej przebrzmiewają tutaj tradycje kresowe oraz niesamowita wciąż jeszcze dziewicza przyroda. Łagodny nieco zbliżony do kontynentalnego klimat, niezwykła rzeźba terenu i ostoja wielu gatunków ptaków zagrożonych w skali światowej. A wszystko to zamknięte zielonymi granicami Roztoczańskiego Parku Narodowego.

b

Roztocze jest krainą geograficzną łączącą Wyżynę Lubelską z Podolem – to wał wyraźnie wypiętrzonych wzniesień z Długim Gorajem o wysokości 351 m n.p.m. Roztoczański Park Narodowy znajduje się w odległości 97 kilometrów na południe od Lublina i 280 kilometrów od Krakowa i leży w środkowej części Roztocza. Co roku przyciąga do swoich lasów wielu turystów chcących zakosztować życia z dala od zgiełku miasta z otoczeniu pięknej i niezwykłej przyrody. A jest to doskonałe miejsce na taki wypoczynek.

Roztocze to wciąż dziewicza i nie skażona przemysłem kraina

Ponad 95% powierzchni parku stanowią lasy, nic więc dziwnego, że wyróżniono tutaj ponad 400 drzew pomnikowych. Są one możliwe do podziwiania dzięki dziewięciu wytyczonym ścieżkom poznawczym prowadzącym między innymi przez Krasnobród i jego główną atrakcję, czyli Kapliczkę na wodzie, Zwierzyniec z Pomnikiem Pamięci Poległych Leśników i malownicze progi skalne nad Tanwi tworzące kaskadowe Szumy na Tanwi. Jedna ze ścieżek ma swój koniec w Szczebrzeszynie, gdzie znajduje się młyn wodny Zamoyskich i pozostałości zabytkowej baszty zamkowej. Roztocze to także malownicze zabytkowe miasteczka i wsie, w których aż roi się od lokalnej niewielkiej architektury, klimatycznych kapliczek i cerkwi a także doskonale zachowanych niegdysiejszych magnackich rezydencji, które Roztocze zawdzięcza sąsiedztwie z Zamojszczyzną.

c

Przepiękne roztoczańskie lasy, malownicze krajobrazy i osobliwa architektura zachęcają do pozostania tutaj na dłużej. Roztocze to bardzo atrakcyjny turystycznie obszar, a noclegi Roztocze to gwarancja doskonałej lokalizacji i bliskości Roztoczańskiego Parku Narodowego niemalże na wyciągnięcie ręki. Bez wątpienia jest to miejsce sprzyjające aktywnemu, acz spokojnemu wypoczynkowi, obfitującemu w piesze bądź rowerowe wycieczki a także pikniki. Takich miejsc jak Roztocze jest w Polsce już niewiele – urbanizacja wkrada się niemal na każdy chroniony obszar. Tym bardziej więc warto poznać Lubelszczyznę i docenić jej wciąż nieskażony i dziewiczy charakter.

One thought on “Roztocze perłą Lubelszczyzny

  1. Byłem tam kiedyś, bardzo piękne miejsce. Planuję wybrać się tam jeszcze za rok lub dwa, ale tym razem na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *