Ekologiczne technologie wykorzystywane w budownictwie pasywnym

Budownictwo pasywne charakteryzuje się głównie tym, że pozwala na budowanie domów, które są w stanie przynieść całkiem niezłe oszczędności. Jest to spowodowane głównie tym, że w odróżnieniu od domów klasycznych, nie wymagają tak dużo ciepła. Przy odpowiednie podejściu do budowy domu pasywnego i zastosowaniu nowoczesnych technologii, można sprawić, że zapotrzebowanie na ciepło będzie do ośmiu razy niższe niż w przypadku tych powszechniejszych rozwiązań stosowanych w klasycznym budownictwie. Czym musi charakteryzować się dom pasywny, by był w stanie zapewnić tak wiele korzyści?

Oszczędność nie przyjdzie sama

Technologie stosowane w budownictwie pasywnym są oszczędne i bardzo ekologiczne. Dzięki stosowaniu ich, możemy liczyć na to, że ilość pieniędzy znajdujących się w naszym portfelu będzie zmniejszać się w znacznie mniejszym stopniu. Oczywiście z początku należy trochę zainwestować, lecz zazwyczaj są to inwestycje na długie lata, a przez taki okres wszelkie koszta zwrócą się, a instalacje wręcz zaczną na siebie zarabiać.

Pompy ciepła

Z pewnością wiele osób słyszało o popach ciepła, lecz nie zawsze tak naprawdę mówi się o tym, czym one są i jakie są w stanie przynieść korzyści. Pompy ciepła są zaawansowanymi urządzeniami, których zadaniem jest przekazanie ciepła z miejsc o temperaturze wyższej do miejsc o temperaturze niższej, dzięki czemu istnieje możliwość wykorzystania naturalnego ciepła znajdującego się wokół nas. Zazwyczaj wykorzystuje się ciepło pochodzące z wnętrza ziemi, ale i ze zbiorników wodnych i wielu innych źródeł. Zazwyczaj by zamontować pompy ciepła, konieczne jest wykonanie w okolicy specjalnych odwiertów, które zagwarantują możliwość szybkiego zainstalowania poszczególnych elementów instalacji.

Dom pasywny (sxc.hu)
Dom pasywny (sxc.hu)

Rekuperacja

Rekuperacja jest bardzo ciekawym procesem odzyskiwania ciepła z gazów wylotowych, które wydobywają się z naszego domu. Dzięki zastosowaniu urządzeń jakimi są rekuperatory lub nagrzewnice istnieje możliwość wykorzystania ponownie gorącego powietrza, choćby tego który zapewnia instalacja grzewcza. Dzięki temu odpowiednia temperatura utrzymuje się w domu przez dłuższy czas.

Ocieplenie domu

Domy pasywne zazwyczaj ocieplone są w dokładny sposób, dodatkowo ich ściany zbudowane są tak, by nie oddawały zbyt dużo ciepła zewnętrznemu środowisku. Dzięki temu możemy liczyć na ogromną oszczędność, a do środowiska nie wydobywa się w tak dużym stopniu ciepło generowane przez instalację grzewczą w którą zaopatrzony jest nasz dom.

Ogrzewanie (sxc.hu)
Ogrzewanie (sxc.hu)

Szczelne drzwi i okna

Okna i drzwi powinny być szczelne, by była możliwość zapewniania wystarczająco dobrej izolacji termicznej. Dodatkowo okna powinny charakteryzować się przepuszczalnością cieplną na odpowiedni poziomie, by było możliwe nazwanie danego domu, mianem domu pasywnego. O dobrej jakości drzwi czy okna nie jest jednak tak trudno. Zazwyczaj wykonane są w bardzo solidny sposób i doskonale się prezentują, dlatego nie musimy nawet martwić się o aspekty izolacyjne naszego domu.

One thought on “Ekologiczne technologie wykorzystywane w budownictwie pasywnym

  1. Ciekawe czy takie rozwiązania rzeczywiście są tak oszczędne i opłacalne. Sprawdzał to ktoś na sobie i wie coś więcej na ten temat?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *