Płyty winylowe – historyczny wynalazek spotykany nawet dzisiaj

Historia dźwięku i prowadzenia wszelkiego rodzaju prób jego zapisu oraz odczytu sięga wielu lat wstecz. Już w 1807 roku prowadzono próby graficznego zobrazowania dźwięku, co udawało się zazwyczaj w różnym stopniu. Zazwyczaj ponowne odtworzenie dźwięku było w takich przypadkach niemożliwe. Do zobrazowania dźwięku wykorzystywano wtedy sadzę i mały rysik. Dopiero 70 lat później w 1877 roku powstało urządzenie zwane fonografem, które było pierwszym urządzeniem umożliwiającym zarówno nagrywanie jak i odtwarzanie dźwięku. Na przestrzeni lat pomysł był wielokrotnie modyfikowany i ulepszany.

Płyty gramofonowe, które spotkać możemy w dzisiejszych sklepach

Płyty, które możemy kupić na dzień dzisiejszy, swoją formę zawdzięczają technologii, która powstała już w 1887 roku. Wtedy nauczono się bowiem produkcji płyt tego typu na masową skalę. Zasada produkcji takich płyt na dzień dzisiejszy jest niemal identyczna, choć dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii istniej możliwość wykonywania tego w sposób bardziej sprawny i wydajniejszy. Zazwyczaj płyty winylowe znaleźć można w wielu miejscach. Istnieje możliwość na dzień dzisiejszy zakupu wielu płyt za pomocą internetu, można zaopatrzyć się również w dobrej jakości gramofon, który jest urządzeniem umożliwiającym odtwarzanie takiego dźwięku.

Płyta winylowa (sxc.hu)
Płyta winylowa (sxc.hu)

Ewolucja nośników muzyki

Rozwój wszelkiego rodzaju technologii, które umożliwiały nagrywanie i odtwarzanie utworów muzycznych, sprawił, że używanie dzisiaj płyt gramofonowych do słuchania muzyki nie jest zbyt praktycznym rozwiązaniem. Z pewnością wiele osób pamięta jeszcze masety magnetofonowe, płyty CD, DVD i w końcu pliki MP3. Świat muzyki szybko się zmienia, utwory często kupowane są w postaci plików cyfrowych (około 40% ogólnej sprzedaży muzyki), ponieważ jest to bardzo wygodne rozwiązanie, a utwory MP3 mogą być odtwarzane niemal przez każdy telefon, komputer, telewizor, odtwarzacz muzyczny, radio samochodowe. Sprzedaż płyt winylowy to na dzień dzisiejszy około 1% sprzedaży płyt CD. Ma to więc charakter bardziej sentymentalny i kolekcjonerski. Wielu artystów decyduje się na produkowanie swoich artystycznych produkcji właśnie w postaci płyt winylowych, co z pewnością jest interesującą ciekawostką.

Płyta (sxc.hu)
Płyta (sxc.hu)

Czy technologia związana z muzyką posunie się do przodu?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Patrząc na to, ze próby odtwarzania i nagrywania dźwięku trwają już od około 200 lat, kolejne 200 może przynieść naprawdę wiele, z pewnością na dzień dzisiejszy niewyobrażalnych wynalazków, które powszechnie będą wykorzystywane przez ludzi. Trudno dyskutować na tematy, które trudno sobie wyobrazić. Rozwój technologii coraz częściej przebiega tak szybko, że na dzień dzisiejszy można spodziewać się niemal wszystkiego. Piękne jest jednak to, że historyczne wynalazki na każdym kroku możemy spotkać nawet w dzisiejszych czasach. Dlatego płyty winylowe z pewnością już na zawsze pozostaną w pamięci ludzi, a dla przyszłych pokoleń będą niezwykłą ciekawostką.

One thought on “Płyty winylowe – historyczny wynalazek spotykany nawet dzisiaj

  1. Historia muzyki zostawiła po sobie wiele cennych śladów, warto o nie dbać i pamiętać o wszelkich wynalazkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *