Na wycieczkę do Lubartowa

Lato to zdecydowanie czas wzmożonej aktywności turystycznej. Dość chętnie udajemy się na wycieczki zagraniczne, ale równie często podróżujemy po Polsce. Pomimo niezmiennej dużej popularności największych polskich miast i kurortów coraz częściej obserwuje się tendencję do poszukiwania unikalnych i nieodkrytych jeszcze zakątków naszej pięknej ojczyzny. A Polska to kraj o bogatej historii i wielowiekowej tradycji, więc miejsc godnych uwagi jest na mapie całe mnóstwo, zarówno pod względem walorów przyrodniczych jak i zabytków.

d

W województwie lubelskim, niedaleko Lublina i nieopodal Kozłówki usytuowane jest niewielkie acz niezwykle urokliwe miasteczko – Lubartów. Miasto powstało w XVI wieku za panowania Zygmunta I Starego i z początku nosiło nazwę Lewartowa. Przez większość czasu w mieście działała dość prężnie zorganizowana wspólnota żydowska, czego świadectwem są zachowane do dzisiaj zabytki kultury żydowskiej takie, jak chociażby lapidarium z macew na jednym z dwóch cmentarzy żydowskich w mieście. Cmentarze te powstały w 1600 roku i nie zostały zniszczone podczas wojny. Dzięki temu zachowało się do dzisiaj wiele pięknych macew. W roku 1939 Żydzi stanowili 50% mieszkańców Lubartowa.

b

Większość zabytków Lubartowa nie została zniszczona podczas wojny. Są to doskonale zachowane budowle takie jak chociażby Pałac Sanguszków z parkiem i stawem, barokowa Bazylika pw św. Anny oraz Klasztor oo Kapucynów z obrazem „Męczeństwo Świętego Wawrzyńca w ołtarzu głównym. Turystom swoje zbiory udostępnia także Muzeum Regionalne. Ale Lubartów to nie tylko przepiękne i klimatyczne miasto z duchem historii. To także znakomite sąsiedztwo. W pobliżu znajduje się bowiem Kozłówka z Pałacem Zamoyskich i Muzeum Socrealizmu. Wokół Lubartowa roztacza się także Kozłowiecki Park Krajobrazowy. To wszystko sprawia, że warto uczynić sobie z miasteczka bazę noclegową i zatrzymać się chociażby w miejscu takim, jak hotel Lubartów. Dzięki temu będziemy mogli z powodzeniem zacząć zwiedzanie Lubelszczyzny w najpiękniejszym z jej regionów, pełnym bogatego dziedzictwa historycznego w otoczeniu niezwykłego parku krajobrazowego ze znanym w całej Polsce rezerwatem Kozie Góry. Lubartów należy bez wątpienia do grona pięknych, klimatycznym i wciąż jeszcze nieodkrytych miejsc na mapie Polski, do którego warto wybrać się na weekend a nawet zostać tu na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *