Nieodkryte punkty na mapie turystycznej Europy – Węgry i Czarnogóra

Na mapie starego kontynentu jest wiele ciekawych, nie odkrytych przez rzesze miejsc, które hipnotyzują swoim urokiem i onieśmielają gościnnością mieszkańców. Tutaj nie dotarła jeszcze maszyna wakacyjnej komercji i nie trzeba płacić za oddychanie powietrzem na plaży. Takich miejsc na mapie Europy jest całkiem sporo. Chociażby Węgry i Czarnogóra.

a

Węgry. Niegdyś część wielkiego cesarstwa, dziś samodzielne państwo, słynące z miłości do wina i papryki. Węgry oferują nam nie tylko ciepłe wody Balatonu, ale także uzdrowisko w Hajdúszoboszló i całą masę austro-węgierskiego dziedzictwa. Na mapie zwiedzania nie może zabraknąć Debreczyna z Wielkim Kościołem Ewangelickim i Liceum Kalwińskim oraz oczywiście przepięknego Budapesztu z panoramą Dunaju i niezwykle kunsztownym Parlamentem. Lecz Węgry to nie tylko budynki i akweny, to także otwartość i życzliwość mieszkańców, fenomenalna kuchnia i wszechobecna węgierska grana na żywo muzyka, która rozbrzmiewa z niemal każdej tawerny. Będąc na Węgrzech nie sposób nie odwiedzić liczącego ponad osiemset kilometrów kwadratowych Parku Narodowego Hortobágy, gdzie zachwyci nas dziewiczość puszty. I co najważniejsze, trasę z Warszawy do Budapesztu można pokonać już w kilkanaście godzin.

Czarnogóra to perła Adriatyku, tuż obok Chorwacji

Montenegro, czyli innymi słowy Czarnogóra, to unikalna, nie odkryta perła Adriatyku, którą należy zdecydowanie zaliczyć do piękniejszych miejsc w Europie. Ta sąsiadująca z Chorwacja, stosunkowo niewielka obszarowo kraina to istny raj. Piękne piaszczyste plaże, których długość to niespełna trzysta kilometrów i ciepłe wody Adriatyku, rozkochają w sobie niejednego miłośnika sportów wodnych, zwłaszcza, że chętnie uprawianym sportem jest tutaj kitesurfing. Miłośników górskiej wspinaczki z pewnością zadowoli pełna widoków zapierających dech w piersiach wyprawa na najwyższy szczyt Bobotov Kuk. Gdy natomiast zapragniemy miłej odmiany od szumu fal, możemy wybrać się na nad Czarne Jezioro, położone 1416 metrów nad poziomem morza. Woda w jeziorze w lecie osiąga temperaturę dwudziestu czterech stopni Celsjusza, więc nawet najbardziej wymagający plażowicz może oddać się przyjemnej kąpieli. Romantyka natomiast zachwyci zdecydowanie klasztor Miholjska prevlaka i Katedra Świętego Tryfona w Kotorze. Są one jednymi z licznych wiekowych budowli, które przyciągają turystów z całego świata.

g

Podróż zarówno na Węgry jak i do Czarnogóry nie musi być kosztowna. W obu przypadkach trasę spokojnie można pokonać autem. Czarnogóra jest zdecydowanie najczęściej pomijanym punktem na mapie świata, zdecydowanie ze względu na swoją burzliwą historię. Od wielu lat jednak sytuacja tego państwa jest stabilna i z radością przyjmuje ono turystów z całego świata. Warto zatem rozważyć, czy od tłumu i zgiełku nie lepsza będzie lampka wina w klimatycznej porośniętej winnymi krzewami winiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *