Co z tymi kablami?

Instalacja sprzętu elektronicznego w domu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeżeli jesteśmy miłośnikami elektroniki i gadżeciarzami. W zdecydowanej większości elektroniczni pasjonaci inwestują w sprzęt komputerowy, sprzęt grający i oczywiście telewizor wraz z kinem domowym. Są to urządzenia niezwykle przydatne i dostarczające niezapomnianych wrażeń w odbiorze, jednakże oprócz ciekawego designu i niezliczonych funkcji dostarczają także niemałego kłopotu. O co chodzi? O okablowanie.

g

O tym, że trzeba sprzętowi elektronicznemu stworzyć dobre warunki przechowywania – wie każdy. Od niego bowiem zależy zarówno jakość odbioru jak i kondycja urządzenia. Dlatego też bardzo często decydujemy się na zakup specjalistycznych półek i stolików przeznaczonych na sprzęt AGD. Oprócz wystarczającej ilości miejsca na sprzęt znajdują się w tychże meblach otwory przewidziane na kable. Jednak bliskie sąsiedztwo sprzętu grającego, kina domowego z siedmioma głośnikami to kilkunastometrowa plątanina najróżniejszych kabli, dla których przewidziane w szafkach otwory mogą okazać się niewystarczające.

Plątanina kabli nie pomaga a wręcz przeszkadza w obsłudze sprzętu

W lokowaniu sprzętu elektroniczego nie można pomijać uporządkowania kabli. Z bardzo prostego powodu. Wystarczy, że zapragniemy przenieść nagrywarkę a okazuje się, że musimy poświęcić kilkadziesiąt minut na zlokalizowanie i odłączenie od prądu właściwego kabla oraz wyplątanie go ze sterty innych bliźniaczo do siebie podobnych przewodów. Bardzo często zdarza się, że po drodze odłączymy do zasilania telewizor lub wyrwiemy wtyczkę z drukarki. I cała zabawa zaczyna się od początku. Dlatego też zawsze instalujmy jednocześnie jedno urządzenie i zbierajmy kable w grupy. Pogrupowane kable należy spiąć razem, aby nie plątały się przeszkadzając także w sprzątaniu. Do tego celu można oczywiście użyć zwykłego sznurka, jednak o wiele lepiej sprawdzą się plastikowe opaski zaciskowe, które doskonale utrzymają kable na swoim miejscu.

a

Tak przygotowane kable układamy w taki sposób, aby nie plątały się wzajemnie. Jeżeli nasza instalacja elektryczna nie jest przygotowana do przyjęcia dużej ilości sprzętu (zbyt mało gniazdek) zamiast przedłużaczy lepiej kupić profesjonalną listwę z ochroną przeciw przepięciową, uziemieniem i możliwością odłączenia od sieci bez konieczności wyciągania wszystkich wtyczek po kolei. Uchroni to kosztowny sprzęt elektroniczny przed zniszczeniem i zdecydowanie ułatwi zarówno jego obsługę jak i utrzymanie w czystości przestrzeni wokół niego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *