Czy powinniśmy planować dzieciom ich wolny czas?

Dzieci zazwyczaj poza szkołą nie mają żadnych poważniejszych obowiązków. Jednym z najważniejszych jest oczywiście konieczność uczenia się, zdobywania wiedzy, a co za tym idzie dobrych ocen. W domu zazwyczaj muszą jeszcze zadbać o porządek w swoim pokoju i oczywiście zachowywać się jak należy. Dlatego podczas wakacji dzieci bardzo często nudzą się, nie mając żadnych obowiązków. Wielu rodziców postanawia więc planować dosłownie każdy dzień swojemu synowi czy córce, ale czy jest to dobre dla samych dzieci?

Pozwólmy dzieciom nudzić się

Dzieci nudząc się, zmuszone są na samodzielne wymyślanie sobie tego co mogłyby robić w danym dniu. Dzięki temu, istnieją większe szanse, że dziecko odnajdzie swoją pasję i będzie mogło robić to co lubi. W przyszłości dzięki temu dzieci będą zdecydowanie bardziej samodzielne, dzięki czemu i my będziemy o nie bardziej spokojni. Wymyślając dzieciom poszczególne zajęcia, będziemy musieli niemal zawsze za nie to robić. Nie będą one wcale kreatywne, będą zawsze oczekiwały naszej pomocy. Nie możemy ich więc w ten sposób ograniczać.

Dzieci (sxc.hu)
Dzieci (sxc.hu)

Nie przesadzajmy jednak

To że nie powinniśmy planować dzieciom każdego dnia, nie oznacza przecież, że nie możemy zabrać ich na jakąś wycieczkę, gdzieś do rodziny, nad jezioro czy w góry. Oczywiście jest to jak najbardziej wskazane i w tym temacie nie powinniśmy się ograniczać, ponieważ nie należy przesadzać szczególnie w dni, gdy dzieci po prostu nie mają co robić w domu. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by wysłać dziecko na obóz lub wycieczkę, co pozwoli mu na doskonałą zabawę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *