Czym jest rekuperator?

By móc spokojnie przekazywać informacje na temat tego czym jest rekuperator, warto na początku wspomnieć co nieco na temat samego zjawiska rekuperacji, które w ostatnich czasach zrobiło się całkiem popularne. Rekuperacja jest procesem odzyskiwania ciepła, wykorzystywanym w przypadku instalacji grzewczych, a nawet instalacji wentylacyjnych. Dzięki temu zjawisku istnieje możliwość odzyskania energii termicznej głównie z gazów wylotowych i wszelkich spalin, które wydostają się z danego budynku.

Rekuperatory

Rekuperatory są urządzeniami wykorzystywanymi w tym zjawisku, często na przemian z wymiennikami ciepła. Dzięki ich zastosowaniu istnieje możliwość ponownego wykorzystania ciepła, które tak czy inaczej wydostając się poza nasz dom marnuje się. Rekuperatory pozwalają na wykorzystanie ciepła poprzez ponowne wprowadzenie go do obiegu. Oczywiście rekuperatory posiadają różnego rodzaju budowę, która uzależniona jest od tego w jaki sposób odzyskiwane jest ciepło (samoczynny lub wymuszony) i w jaki sposób jest przekazywane. Są to więc całkiem zaawansowane urządzenia, które najczęściej wykorzystuje się w przypadku budownictwa pasywnego, choć nie tylko.

Oszczędność

W przypadku zastosowania takich urządzeń w domach można całkiem sporo oszczędzić na ogrzewaniu. W przypadku połączenia rekuperacji z zupełnie innymi technologiami, można osiągnąć całkiem niezłą oszczędność. Dlatego takie technologie stosuje się zazwyczaj w domach ekologicznych, które są oszczędne i pozwalają na ograniczenie niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne.

One thought on “Czym jest rekuperator?

  1. Rekuperacja to doskonała metoda odzyskiwania ciepła, które tak czy inaczej by się zmarnowało opuszczając nasz dom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *