Elektrownie wodne – najefektywniejsze źródła energii odnawialnej

Ekologia jest tematem bardzo popularnym szczególnie w ostatnich latach. Jest to spowodowane głównie tym, że przez wiele lat, nie przywiązywano niemal żadnej wagi do tego w jak ogromnym stopniu człowiek wpływa na ogół środowiska naturalnego. Jak się okazuje przez lata, w trakcie których człowiek istniał na ziemi i rozwijał różnego rodzaju technologie, środowisko naturalne zmieniło się w całkiem dużym stopniu. Na dzień dzisiejszy istnieje jednak wiele sposobów na to, by ograniczyć wpływ ludzi na przyrodę i pozwolić jej na zregenerowanie się w całkiem sprawny sposób. Warto jest mieć na uwadze, że w przypadku produkcji energii elektrycznej istnieje całkiem wiele różnego rodzaju sposobów na wyprodukowanie jej w sposób mający znacznie mniejszy wpływ na przyrodę. Jednym z nich są elektrownie wodne.

Elektrownie posiadające całkiem sporo zalet jak i wad

Elektrownie wodne są jednym z najintensywniej wykorzystywanych źródeł energii z jakim można spotkać się na dzień dzisiejszy – oczywiście gdy weźmie się pod uwagę energię odnawialną. W elektrowniach wodnych wykorzystuje się w sposób efektywny układy regulacji turbin, dzięki czemu istnieje możliwość produkowania naprawdę sporo energii elektrycznej. Nie tak dawno temu, elektrownie wodne stanowiły niemal 16 % udziału w całkowitej produkcji energii na całym świecie, co jest całkiem dobrym wynikiem. Warto jednak mieć na uwadze, że elektrownie wodne tylko z pozoru mają niewielki wpływ na środowisko. Po pierwsze nie można ich zbudować byle gdzie. Muszą być zlokalizowane w pobliżu rzek i sporych zbiorników wodnych. W zależności od rodzaju danej elektrowni wodnej, bywa konieczne zorganizowanie ogromnego zbiornika retencyjnego, który w dużym stopniu jest w stanie zmienić środowisko naturalne – wiąże się z tym bardzo dużo kontrowersji.

Elektrownia cieplna (sxc.hu)
Elektrownia cieplna (sxc.hu)

Istnieją elektrownie wodne mające znikomy wpływ na środowisko

Oczywiście nie brakuje elektrowni wodnych, które niemal w żaden sposób nie zmieniają środowiska naturalnego, jednak w ich przypadku wykorzystuje się tylko i wyłącznie naturalny nurt rzeki. Najbardziej opłaca się je budować w miejscach, w których rzeki są naturalnie bardzo wzburzone. Produkcja prądu w ich przypadku jest bardzo niewielka i zawsze uzależniona od tego jak w danym momencie płynie rzeka. Jednak ich główną zaletą jest właśnie to, że mają bardzo znikomy wpływ na środowisko naturalne, dzięki czemu nie wiążą się z nimi niemal żadne kontrowersje, tak jak ma to w przypadku ogromnych elektrowni wodnych.

Elktrownia wodna (pixabay.com)
Elktrownia wodna (pixabay.com)

Elektrownie wodne to jedno z głównych źródeł produkcji prądu wielu krajów

Największe elektrownie wodne mają moc około 10 GW, co jest całkiem dobrym wynikiem jak na energię odnawialną. Wiele krajów takich jak choćby Norwegia, Kongo, Paragwaj czy Brazylia, wykorzystują technologie, które pozwalają na wytwarzanie energii elektrycznej właśnie za pomocą wody. W przypadku tych krajów, elektrownie wodne produkują ponad 85% procent całkowitej energii, produkowanej przez wszystkie obecne w tych krajach elektrownie

One thought on “Elektrownie wodne – najefektywniejsze źródła energii odnawialnej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *