Rolety czy zasłony? Co wybrać jeżeli zależy nam na idealnym wystroju?

Pogoda w dzisiejszych czasach bywa bardzo różna, często w okresie letnim słońce potrafi konkretnie przygrzać, przez co sporo gorących promieni światła jest w stanie dostać się bez problemu do naszego domu. Bywa to całkiem uciążliwe w wielu przypadkach. Dlatego stosuje się w przypadku niemal wszystkich pomieszczeń w domach prywatnych i mieszkaniach, rozwiązania, których zadaniem jest ograniczenie ilości wpadających do domu promieni, dzięki temu możliwe jest wykonywanie codziennych obowiązków w zdecydowanie wygodniejszy sposób, przy jednoczesnym zadbaniu o idealne udekorowanie wewnętrznych części domu. Dawniej zdecydowanie najczęściej wykorzystywało się zasłony, jednak z czasem rozwiązanie to zastępowane jest przez posiadające zdecydowanie więcej zalet rolety.

Okno (sxc.hu)
Okno (sxc.hu)

Zasłony i rolety – podstawowe różnice

Zasłony zazwyczaj składają się dwóch części, które umieszczone są po dwóch stronach danego okna. Zasłony zrobione są z cienkiego materiału, który często raczej ma dość poważne problemy z ograniczeniem ilości wpadających do domu promieni słońca. Nie da się ukryć, że często takie elementy domowego wyposażenia wyglądają naprawdę dobrze, jednak zasłony są zdecydowanie cieńsze, mniej wytrzymałe i często są zrobione z materiałów, które sprzyjają osadzaniu się na nich kurzu. Konieczne jest więc ich częste pranie. Zazwyczaj rolety Nysa są zdecydowanie bardziej praktycznym rozwiązaniem, które chętniej stosuje się w przypadku właściwie wszystkich pomieszczeń, które znajdują się w domu. Rolety wykonane są ze znacznie grubszego i solidniejszego materiału, który zazwyczaj zwinięty jest w coś w rodzaju rulonu, umieszczonego ponad oknem. Za pomocą specjalnych sznurków rozwija się materiał, który od góry do dołu jest w stanie dokładnie zasłonić całe okno. Zazwyczaj rolety są zdecydowanie skuteczniejsze i są w stanie pokryć niemal całe okno, gwarantując zdecydowanie większy chłód w lecie.

Zasłony (sxc.hu)
Zasłony (sxc.hu)

Element dekoracyjny

Rolety zdecydowanie bardziej nadają się jako element dekoracyjny. Czasy stale się zmieniają i wszelkiego rodzaju meble, okna i inne elementy wyposażenia, często wykonywane są bardziej w stylu minimalistycznym, do którego zdecydowanie bardziej pasują właśnie rolety. Oczywiście istnieje wiele różnych rodzajów rolet, które wykonane są z bardzo interesujących, ładnych materiałów, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś idealnego dla siebie. Można spotkać się z pięknie wykończonymi roletami, bogatymi w wiele pięknych wzorów i kolorów. Tak czy inaczej coś wypadałoby stosować w celu zapewnienia sobie większej prywatności. Rolety zdecydowanie wygrywają walkę, zdecydowanie lepiej jest stosować właśnie je, ponieważ często jest to po prostu zdecydowanie bardziej opłacalne i wygodne. Zdarza się, że rolety są nieco droższe niż same zasłony, jednak są w stanie wytrzymać znacznie dłużej i bardziej odporne są na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Zasłony pod wpływem prania zużywają się znacząco, co sprawa, że z czasem tak czy inaczej musimy zainwestować w coś nowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *