Elementy bezpieczeństwa instalacji wodnych

Instalacje wodne są jednymi z głównych, które montuje się w wielu miejscach. Zarówno w przypadku prywatnych rozwiązań, jak i tych głównie na skalę przemysłową. Wodne instalacje bardzo często składają się z różnego rodzaju metalowych elementów, rur, kotłów, zbiorników i tak dalej. Jak wiadomo metal i wszelkie jego odmiany posiadają określoną wytrzymałość. Wiele zależy w tym temacie oczywiście od samego składu danego metalu oraz grubości ścian poszczególnych elementów. Woda w rurach i wszelkich zbiornikach bardzo często posiada bardzo dużą temperaturę i nierzadko dość wysokie ciśnienie. Jeżeli nie byłoby to kontrolowane w jakikolwiek sposób, łatwo byłoby o różnego rodzaju poważne wypadki. Eksplozja zbiornika z wodą, która posiada bardzo wysoką temperaturę, mogłaby się okazać bardzo tragiczna w skutkach, szczególnie dla znajdujących się w pobliżu ludzi, nie trudno jest więc zgadnąć, że bardzo ważne jest to by zatroszczyć się o bezpieczeństwo osób, szczególnie tych, które poprzez pracę wykonują swoje codzienne obowiązki.

Ciśnienie (pixabay.com)
Ciśnienie (pixabay.com)

Co zabezpieczy instalacje wodne przed ewentualnymi eksplozjami?

Nie jest to temat zbyt prosty, ponieważ możliwość nastąpienia wybuchu zbiornika, może być spowodowana bardzo wieloma różnymi czynnikami. Niejednokrotnie zdarzyć się może, że poprzez brak kontrolowania danej instalacji, może nastąpić niekontrolowany wzrost ciśnienia. Jest to jeden z powszechniejszych powodów tego typu wybuchów. Na dzień dzisiejszy najlepszym rozwiązaniem na zabezpieczenie się przed tego typu problemami jest, zastosowanie specjalnych zaworów bezpieczeństwa. Na dzień dzisiejszy zawory bezpieczeństwa Poznań, są w stanie zagwarantować pewną ochronę, w razie gdyby ciśnienie w zbiorniku, czy całej instalacji wzrosło zbyt gwałtownie. Zawory zazwyczaj montuje się w pozycji pionowej.

Instalacja (pixabay.com)
Instalacja (pixabay.com)

Jak działają zawory bezpieczeństwa?

W momencie, gdy ciśnienie wody wzrośnie do wartości zbyt niebezpiecznej, zawór umożliwi wodzie wydostanie się w całkiem bezpieczny sposób, dzięki czemu będzie możliwe uniknięcie eksplozji. Zawory umożliwiają wodzie opuszczanie instalacji do momentu, aż ciśnienie ustabilizuje się do wystarczająco niskiej wartości, takiej w której zbiornik będzie w stanie wytrzymać. Zazwyczaj miejsce oraz sposób instalacji takiego zaworu określany jest przez różnego rodzaju normy oraz instrukcje. Nie można ich bowiem montować byle gdzie, w byle jakiej pozycji. Zazwyczaj nie można montować ich na przykład zaraz przy zaworach odcinających, a długość rurociągu wylotowego nie powinna przekraczać wartości 100 centymetrów. Wszelkich zasad, które związane są z montażem zaworów bezpieczeństwa należy przestrzegać, głównie dlatego, by mogły one prawidłowo funkcjonować w przypadku poważnych zagrożeń. Na dzień dzisiejszy takie zawory są niemal podstawowym elementem każdej instalacji wodnej. Trudno wyobrazić sobie bezpieczną instalację, w której nie byłby wykorzystany taki zawór i wiele innych elementów, których zadaniem jest zapewnienie całkowitego bezpieczeństwa.

One thought on “Elementy bezpieczeństwa instalacji wodnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *