Zalety malowania proszkowego

Malowaniu podlegają zazwyczaj różnego rodzaju elementy, szczególnie metalowe. Malowanie powinno być dokładne i doskonale zabezpieczać materiał przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi oraz oczywiście korozją. Lakieruje się najczęściej elementy konstrukcyjne, karoserie samochodowe i poszczególne ich elementy, elementy mebli domowych czy ogrodowych. Ważna jest technika jakiej używa się podczas malowania przedmiotów. Jeżeli malowanie dokonane jest w sposób byle jaki, nie można liczyć ani na wygląd danego przedmiotu ani na trwałość i jakość malowania. Oczywiście istnieje wiele sposobów na dobre, skuteczne i sprawne pokrycie materiału lakierem, jednak poszczególne metody równią się od siebie, czasami w bardzo dużym stopniu. Jednak jednym ze skuteczniejszych sposobów lakierowania jest lakierowanie proszkowe.

Często maluje się wiele samochodowych elementów (sxc.hu)
Często maluje się wiele samochodowych elementów (sxc.hu)

Jak wygląda lakierowanie proszkowe?

Przy tym rodzaju lakierowania wykorzystuje się zjawisko siły elektrostatycznej, która przyciąga farbę proszkową, dzięki czemu jest ona w stanie utrzymać się na powierzchni danego materiału. Najczęściej maluje się w taki sposób elementy stalowe i aluminiowe. Samo pokrycie proszkiem jednak nie wystarczy. Po pokryciu proszkiem danego elementu, konieczne jest umieszczenie go w piecu, gdzie zostanie on podgrzany do temperatury ponad 140 st. C. Dzięki takiemu zabiegowi proszek ulega stopnieniu i polimeryzacji, dzięki czemu jest w stanie wyjątkowo dokładnie pokryć daną powierzchnię. Zazwyczaj lakiernia proszkowa Warszawa wyposażona jest w dobrej jakości piece, które są w stanie utrwalić farbę proszkową na materiałach nawet bardzo dużych. Niektóre piece mieszczą w sobie nawet kilkumetrowe przedmioty. Sprawia to, że z usług takich firm korzystają przeróżne osoby. Najczęściej z lakierowania proszkowego korzystają firmy budowlane, producenci sprzętu elektronicznego, agencje reklamowe. Malowanie proszkowe jest bowiem całkiem szybkie i bardzo dokładne. Posiada sporą przewagę nad wszelkimi innymi metodami malowania metalowych elementów.

Klasyczne farby nie są tak skuteczne (sxc.hu)
Klasyczne farby nie są tak skuteczne (sxc.hu)

Zalety proszkowej metody malowania

Jak wiadomo metalowe przedmioty często poddawane są różnego rodzaju metodom obróbki, zarówno termicznej jak i mechanicznej. Przez to niektóre materiały posiadają różne niedoskonałości, szczególnie w przypadku różnych spawów. Najczęstsze metody lakierowania mogłyby nie poradzić sobie z tak dokładnym pokryciem farbą materiału, by nie były widoczne wszelkie nierówności. Lakierowanie proszkowe jest w stanie tak skutecznie i dokładnie pokryć materiał, że nie widać niemal żadnych niedoskonałości. Warstwa farby jest wystarczająco gruba i równo pokrywa całą powierzchnię elementu. Zazwyczaj pomalowany w taki sposób materiał, odporny jest na korozję w znacznie większym stopniu, nie są mu w stanie zagrozić nawet bardzo wysokie oraz niskie temperatury. Pomalowanemu w ten sposób przedmiotowi nie są również straszne jakiekolwiek chemikalia. W przypadku takiego malowania wykorzystuje się niemal 100% materiału, a proszek który z jakiegoś powodu nie osiadł na elemencie, można bez problemu odzyskać, co sprawia, że wszelkie straty ograniczyć można do minimum.

2 thoughts on “Zalety malowania proszkowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *