Szklanka zdrowia w Krynicy-Zdroju

Na mapie Polski jest wiele miejsc godnych uwagi ze względu na właściwości prozdrowotne. Znamy dość dobrze Ciechocinek, kopalnie w Wieliczce i Bochni wraz z grotami solnymi oraz Krynicę-Zdrój z jej wodami mineralnymi. O ile w Ciechocinku i kopalniach możemy korzystać z tężni solankowych, o tyle w Krynica-Zdrój oferuje nam jeszcze niezwykle dobroczynne dla zdrowia napoje. A oprócz tego oczywiście wyjątkowe piękno otaczającej przyrody i oczywiście gratka dla miłośników zabytków – regionalne cuda architektury ściśle związane z funkcją miejscowości.

b

Krynica-Zdrój to niewielkie miasteczko w województwie małopolskim w powiecie nowosądeckim oddalone od Krakowa o około 130 kilometrów, położone w malowniczej dolinie potoku Kryniczanka. Naturalnym bogactwem regionu są wody mineralne – znajdują się tutaj 23 ujęcia wód mineralnych:5 źródeł i 18 odwiertów. To właśnie wody mineralne przyciągają tutaj co roku niezliczone ilości kuracjuszy. Wokół ujęć wodnych powstały pijalnie, takie jak chociażby Pijalnia Główna, Pijalnia Jana, Pijalnia Mieczysław czy Pijalnia Słotwinka. Oprócz tego na terenie miasta dostępnych jest wiele darmowych źródeł wody.

Wody krynickie są doskonałe dla wszystkich tych, którzy cierpią na schorzenia układu pokarmowego, a więc pacjentów z refluksem, nadkwaśnością i niedokwaśnością, wrzodami a także zapaleniem jelit. Są to szczawy (wody nasycone wolnym dwutlenkiem węgla w ilości przekraczającej 1000 mg/dm³) z domieszką wapnia, sodu, magnezu i żelaza, które idealnie łagodzą dolegliwości ze strony układu pokarmowego a także są pomocne w leczeniu kamicy nerkowej. Warto kosztować tych wód nawet w przypadku, kiedy nie mamy żadnych dolegliwości, gdyż poprawiają one kondycję organizmu, oczyszczają go z toskyn i wspomagają pracę narządów.

g

Aby móc skosztować krynickich wód nie trzeba być kuracjuszem jednego z wielu ośrodków sanatoryjnychnoclegi Krynica Zdrój to także liczne pensjonaty i kwatery prywatne, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Pijalnie w Krynicy-Zdrój są ogólnodostępne niemal całą dobę, więc bez problemu możemy udać się tutaj na własną rękę. Oprócz źródlanych wód, warto także poświęcić odrobinę uwagi otaczającemu regionowi, który z pewnością oczaruje nas swoim urokiem i sprawi, że zapragniemy tutaj powrócić. Krynica-Zdrój to miasteczko tętniące także intensywnym życiem towarzyskim i kulturalnym a więc z powodzeniem możemy wybrać się tutaj na rodzinny wypoczynek.

One thought on “Szklanka zdrowia w Krynicy-Zdroju

  1. A mnie tam te wody nie smakują. Ble… Byłam raz, przywiozłam nawet sobie tę wodę do domu. Dziwna w smaku i jak dla mnie odrzucająca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *