Smutna historia bohaterów Armii Krajowej

Lata trzydzieste ubiegłego stulecia to historia znana całemu światu. Druga Wojna Światowa to czas przemocy i cierpienia, które dotykało bez wątpienia wszystkich bez względu na wiek i status społeczny. Cierpieliśmy jako naród i jako ludzie. Na kartach historii zapisało się wielu bohaterów, którzy swoim sercem i odwagą przyczynili się do ratowania ojczyzny i walki o lepsze jutro. Kto z nas nie zna żołnierzy Armii Krajowej? Wszyscy znamy Polskę walczącą i jej zasługi. Ale czy wiemy co naprawdę się działo po zakończeniu wojny?

a

Koniec wojny wiosną 1945 roku wydawał się być końcem udręki na Europy. Jednak okazało się, że droga do wolności jeszcze nie dobiegła końca. Oddychający z ulgą bohaterowie Armii Krajowej mieli teraz się zmierzyć z kolejnym zagrożeniem, mianowicie – Związkiem Radzieckim. Zamiast wynieść ich na piedestał, Rosjanie okrzyknęli ich zdrajcami, bandytami i wrogami narodu. Żołnierze stali się więc głównym celem komunistycznej władzy. Polowano na nich jak na łowną zwierzynę.

W Gdańsku odkryto szczątki partyzantów AK

Jakiś czas temu na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku dokonano makabrycznego odkrycia. Pod wierzchnią warstwą ziemi kwatery głównej odkryto wiele masowych grobów. Po żmudnej pracy archeologów okazało się, że są to szczątki zmarłych bądź straconych osób w gdańskim więzieniu przy ulicy Kurkowej w latach czterdziestych ubiegłego wieku, czyli tuż po zakończeniu wojny. Wśród licznych ofiar zidentyfikowano osiemnastoletnią sanitariuszkę Danutę Siedzikównę i nieco ponad czterdziestoletniego żołnierza Feliksa Selamnowicza. Badania archeologiczne wykazały, że oboje zostali rozstrzelani i dobici strzałem w tył głowy. Ciała pogrzebano dość płytko a następnie przykryto niewielką warstwą ziemi i płytami chodnikowymi.

c

W niedzielę, po siedemdziesięciu latach od tego wydarzenia, ta dwójka została pochowana z należytymi honorami, jak przystało na prawdziwych bohaterów. Były kwiaty, żołnierska warta, medale, odznaczenia i słowa uznania. Jednocześnie przy okazji tychże uroczystości padały pytania o ilość innych nieodkrytych jeszcze grobów żołnierzy AK, którzy walczyli o odzyskanie suwerenności i wolności. Z pewnością takich nieznanych grobów jest jeszcze całe mnóstwo, podobnie jak rodzin, które do dziś czekają na wieści o swoich bliskich, którzy zniknęli w tragicznych okolicznościach.

One thought on “Smutna historia bohaterów Armii Krajowej

  1. Słuchałam w niedzielę w radio audycji o Ince i Zagończyku. Smutna historia. Ona była przecież jeszcze dzieckiem…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *