Staw hodowlany – co trzeba wiedzieć, aby założyć go zgodnie z prawem

Wybudowałeś dom i zastanawiasz się jak zagospodarować sąsiadujące z działką budowlaną tereny rolnicze? Jest na to prosty i atrakcyjny sposób dzięki któremu możesz jeszcze na tym zarobić. O czym mowa? O własnym stawie hodowlanym, niezbyt głębokim za to pełnym ryb. Stawy hodowlane to dosyć dobra inwestycja, zwłaszcza że popyt na ekologiczne ryby rośnie.

stock-photo-44050118-back-yard

Idealnym miejscem na staw hodowlany jest lokalizacja blisko ujęcia wody, ponieważ w ten sposób mamy zapewnioną wymianę wody w zbiorniku. Jednak budowa w tym miejscu wymaga odpowiedniego pozwolenia wodnoprawnego, które wydaje się na podstawie złożonego w odpowiednim urzędzie przez właściciela dokumentu o nazwie operat wodnoprawny. W dokumentacji oprócz wykazania stanu prawnego działki, konieczna jest także informacja na temat stanu wód, do których chcemy się podłączyć a także informacje na temat planowanych urządzeń wodnych. Do tego obowiązkowo musi zostać dołączona część graficzna z planami inwestycji. Po uzyskaniu zgody możemy rozpocząć dopiero budowę naszego stawu.

Po pierwsze – powierzchnia i głębokość

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest oczywiście wielkość i głębokość stawu. Od tego zależy bowiem, jakie ryby będą w nim mieszkać i czy staw umożliwi im swobodne zimowanie. Drugą zasadniczą kwestią są glony, które skutecznie potrafią zanieczyścić zbiornika a nawet zabić ryby. Z tego też powodu poleca się lokalizację stawu w taki sposób aby jego chociażby jego niewielka część była ocieniona, jednak zdecydowanie nie za sprawą dużych drzew (opadające liście i szerokie korzenie). W przypadku budowy stawu o dużej powierzchni należy wyposażyć go w tak zwany osadnik, czyli staw do którego będzie odprowadzana woda. Dzięki osadnikowi woda spuszczana ze stawu właściwego zostanie oczyszczona (pierwiastki chemiczne opadają na dno) i będziemy mogli ja spuścić do wód powierzchniowych.

g

Istotną rzeczą jest także ilość ryb i sposób ich karmienia. Liczba ryb powinna być ściśle uzależniona od wielkości zbiornika, ponieważ to warunkuje z kolei obecność niezbędnego dla ryb tlenu. Gdy ryb będzie za dużo, tlenu po prostu zabraknie. Karmienie także powinno być racjonalne po to, aby resztki niezjedzonego pokarmu nie fermentowały i nie zanieczyszczały całego zbiornika. Te wszystkie zasady wydają się dość skomplikowane, jednak już po kilku miesiącach prowadzenia własnego stanu hodowlanego staną się one dla nas rutynową codziennością.

One thought on “Staw hodowlany – co trzeba wiedzieć, aby założyć go zgodnie z prawem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *