Upcykling – coś z niczego

Ochrona środowiska jest zagadnieniem szeroko eksploatowanym na różnych gruntach. Ogromną rolę przykłada się obecnie do tego, aby produkować rzeczy z tworzyw naturalnych ograniczając tym samym jak najefektywniej ilość produkowanych odpadów, zwłaszcza tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Pojęcie recyklingu jest obecnie dość dobrze znane i stosowane na szeroką skalę. Ale czym jest upcykling?

c

Upcykling to dokładne przeciwieństwo recyklingu. Jak wiadomo recykling to działania polegające na przeróbce surowców lub produktów tak, aby mogły zostać one wykorzystane ponownie. Produkt powstający w wyniku recyklingu ma zdecydowanie mniejszą wartość, niż materiał pierwotny. W przypadku recyklingu doświadczamy zjawiska, kiedy to w produktu o niskiej a wręcz zerowej wartości tworzone zostają rzeczy o wyjątkowych walorach wizualnych i znacznie większej w tym także artystycznej wartości.

Jak to możliwe?

Wystarczy zmysł artystyczny, odrobinę weny twórczej, zaangażowania i pracy. Dzieła powstałe w wyniku upcyklingu są oryginalne, nietuzinkowe i zaskakują a przy tym powstają w wyniku minimalnego nakładu finansowego. A wszystko po to, by stworzyć unikalne drobiazgi lub wręcz oryginalne meble z czegoś, co skazane było na wysypisko śmieci. Z roku na rok upcykling staje się coraz bardziej popularny zarówno wśród domowych majsterkowiczów jak i pasjonatów sztuki czy dekorowania wnętrz. W większych miastach spotkać można już lokale urządzone z rzeczy przeznaczonych na śmietnik, a nawet galerie, w których można zakupić tego typu meble i gadżety.

b

Co można wykorzystać do upcyklingu?

Abslutnie wszystko. Nie ma tutaj żadnych reguł. Wśród wielu popularnych obecnie produktów upcyklingu niezmiennie hitem pozostają stoliki kawowe i kanapy wykonane z palet. Paleta euro jest wdzięcznym tworzywem poddającym się dość łatwo obróbce a do tego stosunkowo niedrogim. Wystarczy jedynie oszlifować drewno, użyć farby lakieru, dodać szklany blat oraz kółka i stolik gotowy. Podobnie rzecz ma się w przypadku foteli, które powstają z połączenia dwóch palet. Do tego szyjemy miękkie siedziska i poduszki pod plecy z ciekawej tkaniny i otrzymujemy oryginalne meble ogrodowe. Równie znane i popularne są stoliki ze szpul na kable.

W dobie masowej produkcji mebli coraz częściej zwracamy się w kierunku oryginalnych i nietuzinkowych rozwiązań, pragnąc aby nasze wnętrze zdecydowanie różniło się od pozostałych i było barwne oraz ciekawe. Styl eklektyczny to zdecydowanie gratka dla pasjonatów sztuki i miłośników niecodziennych rozwiązań. Sprawdzi się doskonale jako nurt przewodni w aranżacji całego domu lub mieszkania oraz jako sposób na urządzenie pokoju nastolatka.

One thought on “Upcykling – coś z niczego

  1. super sprawa! widziałam parę takich cudeniek w Warszawie w galerii mebli i rzeczywiście robią wrażenie detalem wykończenia :0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *