A może ogrodowy basen?

Ogrodowe mobilne baseny to idealny sposób na to, aby móc pływać we własnym ogrodzie latem, a na czas zimy schować pływalnię do garażu lub na strych. Instalacja basenu w ogrodzie nie wymaga wiele trudu, nie jest także czasochłonna. Najważniejsze, aby zapewnić sobie odpowiedniej długości węża ogrodowego i ustawić basen w dogodnym miejscu. Najlepiej sprawdzi się teren równy i trawiasty, taki na którym basen będzie stabilny. Do wyboru mamy baseny dmuchane, rozporowe i stelażowe.

a

Najtrwalszą i najbardziej solidną wersją są baseny stelażowe. Są zbudowane ze ścianek wypełnionych PCW i uszczelnionych metalową konstrukcją, czyli tak zwanym stelażem. Na rynku dostępne są różne rozmiary basenów stelażowych, jednak trzeba przyznać, że są to zdecydowanie baseny duże, przeznaczone nawet dla 10 osób. Dodatkowo musimy także zakupić zestaw filtrów. Podobnie rzecz ma się w przypadku basenów rozporowych, z tą tylko różnicą, że tutaj nie stelaż ale sama woda nadaje kształt basenowi. Wypełniając jego ścianki przyczynia się do wytworzenia podciśnienia hydrostatycznego, które usztywnia basen. U góry ścianki wykończone są dmuchanym kołnierzem, dzięki czemu basen dostosowuje się do wysokości lustra wody. Dlatego też baseny rozporowe są okrągłe. Najmniejsze są zdecydowanie baseny dmuchane, które zazwyczaj wybierane są jako miejsce zabaw dla dzieci. Są płytkie a więc i bezpieczne, dodatkowo łatwe w obsłudze i szybkie w składaniu. Nie musimy zakładać na nie plandeki, ponieważ niewielką ilość wody można łatwo spuścić i wlać ponownie.

Aby użytkowanie basenu było niekłopotliwe, konieczne jest dokupienie dodatkowych akcesoriów

W przypadku dużych basenów równie ważne jak filtry jest odpowiednie zabezpieczenie basenu przed zanieczyszczeniami. Chodzi tutaj zarówno o spadające z drzew liście jak i owady, które licznie topią się w wodzie. Dlatego też kupując basen nie zapominajmy o plandece. Aby plandeka spełniała swoją funkcję, musi być stabilna i odporna na warunki atmosferyczne – zarówno wiatr jak i ciężar. Z tego też powodu sprawdźmy czy plandeka wyposażona jest w okucia plandekowe, umożliwiające mocowanie plandeki. Instalując osłonę na basen warto także zadbać o to, aby była ona właściwie naciągnięta oraz szczelnie przykrywała lustro wody, ponieważ każda szczelina sprawi, że do wody przedostają się zanieczyszczenia. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, kiedy basen pozostaje nieużywany przez wiele tygodni, bądź zanosi się na zmianę pogody.

b

Niezależnie od tego, na jaki basen się zdecydujemy, pamiętajmy o zachowaniu środków ostrożności, zwłaszcza jeżeli z basenu korzystają też dzieci. Nie pozostawiajmy więc dzieci bez opieki nad wodą, nie pływajmy pod wpływem alkoholu lub innych używek i dbajmy o czystość wody. Zanieczyszczona woda to siedlisko groźnych dla zdrowia bakterii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *