Akumulator kwasowo-ołowiowy vs. akumulator żelowy

Akumulatory to urządzenia powszechnie stosowane i przydatne w różnych dziedzinach życia. Z powodzeniem korzystamy z nich w domu, w fabryce, aucie a nawet przy organizacji imprez plenerowych. Potrafią podtrzymać zasilanie komputerów w przypadku awarii i uruchomić szlifierkę kontową. A do tego są stosunkowo niewielkie i co najważniejsze – mobilne. Jednak korzystanie z akumulatorów ma też pewne ograniczenia, wynikające z budowy oraz specyficznych właściwości. Najpopularniejszymi akumulatorami stosowanymi na szeroką skalę są akumulatory kwasowo-ołowiowe. Od pewnego czasu jednak na rynku pojawiły się akumulatory żelowe. Co różni te dwa produkty?

Akumulator kwasowo-ołowiowy

a

Budowa akumulatora kwasowo-ołowiowego jest oparta na ogniwach galwanicznych – zbudowany jest z dwóch elektrod. Jedna elektroda jest ołowiowa (anoda), druga zbudowana jest z tlenku ołowiu IV (katoda). Funkcję elektrolitu a więc substancji, która przewodzi prąd elektryczny spełnia 37% roztwór wodny kwasu siarkowego. W naładowanym akumulatorze wzrasta gęstość elektrolitu, w rozładowanym – spada. Utrzymanie akumulatora w dobrej formie wymaga stałej obsługi. Jeżeli użytkujemy go intensywnie, musimy co jakiś czas uzupełniać poziom elektrolitu wodą destylowaną. Nie wolno natomiast dopuścić do tego aby rozładowany akumulator pozostawał bez użytku, ponieważ dochodzi wtedy do jego zasiarczenia i niemożliwe jest ponowne naładowanie. Dodatkowo, bardzo często wymienianą wadą tychże akumulatorów są wycieki elektrolitu i parowanie wody, które powoduje wzrost jego stężenia. Trzeba więc stale uzupełniać poziom płynu. Akumulatory płynne kwasowo-ołowiowe muszą stać w pozycji pionowej, aby spełniać swoją funkcję a do tego nie jest odporny na działanie wysokich temperatur.

Akumulator żelowy

c

Akumulator żelowy to także akumulator z rodzaju kwasowo-ołowiowych. Różnica polega jedynie na postaci elektrolitu. W tradycyjnych akumulatorach elektrolit ma postać ciekłą, tutaj jest to żel. Żel powstaje w wyniku zmieszania kwasu siarkowego z krzemionką. Ta drobna zmiana niesie za sobą wiele udogodnień. Po pierwsze akumulatory żelowe nie muszą być ustawiane w pozycji pionowej, po drugie – ze względu na postać żelową, nie istnieje ryzyko wycieku ani parowania elektrolitu. Podczas pracy akumulatora nie dochodzi do ubytku elektrolitu, a więc nie trzeba go uzupełniać. Z tego też powodu urządzenia te nazywa się akumulatorami bezobsługowymi. Ale o nie wszystko. Akumulatory żelowe mogą stać rozładowane nawet do 6 miesięcy, są o wiele bardziej odporne na wibracje i wysokie temperatury. To znaczące zmiany, które zdecydowanie poprawiają komfort użytkowania. Jedyną wadą akumulatorów żelowych jest to, że nie sprawdzają się one dobrze jako źródła dużych mocy. Doskonale spisują się za to jako zasilanie wózków widłowych, golfowych, UPS-ów.

Akumulatory żelowe pomimo oczywistych zalet i dogodności nadal pozostają nieco w tyle za tradycyjnymi akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, które z powodzeniem stosują mimo ograniczeń zakłady przemysłowe, szpitale i centrale telefoniczne. Spotykamy je także w autach.

One thought on “Akumulator kwasowo-ołowiowy vs. akumulator żelowy

  1. Akumulatory żelowe są wygodniejsze w używaniu, bo mogą pracować w różnej orientacji.
    W sumie w przypadku samochodów nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, ale opcja jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *