Łucznictwo – na pasję nigdy nie jest za późno

Łucznictwo to piękny sport wymagający uwagi, koncentracji i przede wszystkim dużej dyscypliny oraz wprawnego oka. A do tego jest to sport o wielowiekowej polskiej tradycji. Dlatego też łucznictwem pasjonują się bardzo często miłośnicy historii, rekonstrukcji historycznej, turniejów rycerskich a także myśliwi. Bez wątpienia do uprawiania tego sportu niezbędne są oprócz koncentracji pewne predyspozycje. Sport ten przyciąga ludzi w różnym wieku. Na turniejach spotkać można zarówno młodzież jak i osoby w wieku średnim.

c

Swoją przygodę z łucznictwem warto zacząć od zaplecza teoretycznego. Dzięki temu dowiemy się o rodzajach łucznictwa, zapoznamy się z rodzajem sprzętu i jego budową. Ma to istotne znaczenie, jeżeli interesujemy się także łucznictwem w wymiarze praktycznym, ponieważ dzięki ogólnym informacjom dopasujemy sprzęt to własnych oczekiwań. A istnieje kilka opcji, bo oprócz klasycznego łuku z pojedynczą cięciwą naciąganą i zwalnianą palcami, strzelać możemy także z łuku bloczkowego, który posiada system mechanicznego naciągu łuku za pomocą krążków i krzywek z możliwością naciągania i zwalniania za pomocą spustu. Różnica pomiędzy tymi dwoma łukami jest zasadnicza, ponieważ łuk klasyczny wymaga użycia sporej siły a łuk bloczkowy już niekoniecznie. Najtrudniej jednak strzela się z łuków standardowych i gołych, które nie posiadają żadnych mechanizmów pomocniczych ani regulacji celownika. Jest to więc sprzęt dla zaawansowanych. Ważne jest także to, że do każdego rodzaju sprzętu dobierane są innego typu strzały do łuku. Musimy to wiedzieć decydując się na konkretny rodzaj łuku.

Jak rozpocząć przygodę z łucznictwem?

Najlepiej zacząć strzelanie na wypożyczonym sprzęcie. Łuki dobrej klasy to wydatek rzędu kilku a nawet kilkunastu tysięcy złotych, więc zanim zdecydujemy się na dobre zająć łucznictwem, warto najpierw wprawić się w strzelaniu. Dzięki temu lepiej dobierzemy właściwy rodzaj łuku. Wypożyczalnie łuków i strzał działają zazwyczaj przy związkach i stowarzyszeniach łucznictwa. Tam też działają profesjonalni instruktorzy, którzy chętnie wezmą pod swoje skrzydła nowego podopiecznego. Łucznictwo to sport, którego uprawianie można zacząć w każdym wieku, mając zarówno 6 jak i 66 lat. Nie ma limitów wiekowych, a szeroki asortyment sprzętu pozwala na dobranie właściwego wyposażenia do wzrostu, wagi i siły.

b

Pierwsze Mistrzostwa Świata w Łucznictwie odbyły się w Polsce w 1931 roku. Złote medale także zdobyli Polacy. Obecnie łucznictwo jest dyscypliną olimpijską, która posiada kilka dyscyplin takich, jak chociażby łucznictwo na torach otwartych, polowe, biegowe, łuczniczy biathlon a nawet łucznictwo 3D.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *