Podróż autokarem – nie taka straszna, jak ją malują

Pomimo licznych ofert tanich przewodników i atrakcyjnych cen lotów krajowych, wciąż przeważająca ilość podróżnych nie dysponujących własnym autem wybiera podróż autokarem. Spośród wszystkich środków transportu podróżowanie autokarem jest najgorzej oceniane przez pasażerów i nie chodzi tutaj o stan wizualny pojazdów, czy powszechną opinię o ich złym stanie technicznym. Autokar jest synonimem niewygody i podróży w trudnych warunkach. Tymczasem prawda jest zupełnie inna.

b

Dziwny zapach i tropikalne temperatury w autokarze

Nowoczesne autokary w niczym nie przypominają tych, które zapewne niektórzy z nas pamiętają z poprzedniego ustroju. Autokary to czyste i eleganckie wnętrza, wygodne fotele i toaleta na pokładzie. W nowoczesnych pojazdach każdy pasażer ma nad głową indywidualne oświetlenie, gniazdko elektryczne do dyspozycji a także w niektórych modelach – sieć WI-FI. W autokarach jest cicho a dzięki aktywnemu zawieszeniu i systemowi kontroli trakcji podróż jest wygodna i komfortowa. Nie oznacza to jednak, że dla każdego taka będzie. Podróżowanie autokarem, tak jak i koleją czy samolotem ma swoją specyfikę i niesie konkretne ograniczenia, dlatego też warto poznać parę ogólnych zasad, które z pewnością sprawią, ze podróż będzie przebiegała w pozytywnej atmosferze.

Co zabrać ze sobą do autokaru?

Przede wszystkim przygotujmy sobie bagaż podręczny, taki sam jak ten, który zabralibyśmy do samolotu. Autokary posiadają schowki bagażowe do których można dostać się jedynie z zewnątrz pojazdu, więc zabierzmy niezbędne podczas podróży rzeczy ze sobą. W przypadku, gdy jadą z nami dzieci dobrze jest zabrać także na wszelki wypadek woreczki foliowe. Nie ubierajmy się zbyt grubo, ponieważ w autokarach pomimo klimatyzacji jest stosunkowo ciepło i łatwo się przegrzać. Zaopatrzmy się w wodę i w zależności od długości podróży – coś do jedzenia. Najlepiej jeżeli będzie to suchy prowiant w formie zwartej, który nie rozsypie się podczas nagłego hamowania lub ostrego zakrętu.

d

A co z postojami?

Na dłuższych trasach, postoje organizowane są średnio co dwie godziny. W razie nagłej potrzeby pasażerowie mogą korzystać z toalety, jednak należy pamiętać, aby były to rzeczywiście nagłe wypadki, ponieważ pojemność zbiornika na nieczystości jest ograniczona a jego przepełnienie może skutkować mało przyjemnym zapachem. Postoje zazwyczaj organizowane są na stacjach benzynowych wyposażonych w toalety. Należy pamiętać jednak, aby trzymać się ściśle wyznaczonego czasu postoju (od 15 do nawet 45 minut) ponieważ w przeciwnym razie autokar może odjechać bez nas.

Podróż autokarem ma jedną podstawową zaletę – jest o wiele szybsza niż w przypadku podróży kolejami. Podczas gdy pociąg pokonuje 500 km w czasie kilkunastu godzin, autokar rozprawi się z nią w niespełna 8 godzin. To ogromna oszczędność czasu.

One thought on “Podróż autokarem – nie taka straszna, jak ją malują

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *