Silniki zasilanie prądem zmiennym, czyli efektywność i prostota zarazem

Fabryki przemysłowe to zazwyczaj wielkie pomieszczenia z całą masą maszyn i linii produkcyjnych zapewniających szybką i precyzyjną pracą. Obecność przemysłowej automatyki wymaga zastosowanie odpowiednich środków i rozwiązań, które pozwolą na jak najefektywniejszą pracę i będą bezpieczne w użytkowaniu. Maszyny przemysłowe działają zupełnie inaczej niż znane nam urządzenia elektroniczne i mechaniczne, przede wszystkim dlatego, że do właściwej pracy potrzebują znacznie większej mocy. Z tego też powodu w fabrykach bardzo często spotyka się elektryczne silniki trójfazowe.

a

Silniki elektryczne to w najprostszym rozumieniu maszyny, które zamieniają energię elektryczną w energię mechaniczną. Podstawowy silnik elektryczny wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej i jest zbudowany z dwóch magnesów: zewnętrznego, czyli stojanu i wewnętrznego odpowiadającego wirnikowi silnika. Istnieje kilka rodzajów silników elektrycznych w zależności od tego, jakiego rodzaju prądem są zasilane. Mamy zatem do dyspozycji silniki elektryczne jednofazowe zasilane prądem stałym oraz trójfazowe zasilane prądem zmiennym. Nas interesują te drugie, ponieważ to właśnie one są najczęściej stosowane w przemyśle i dają najlepsze efekty pracy. Istota ich działania opiera się na właściwościach sinusoidalnego prądu przemiennego, który jest łatwy w transformacji oraz nie wymaga budowy skomplikowanych układów scalonych. Prąd zmienny nie zawsze ma postać sinusoidalną, czyli najbardziej pożądaną dla przemysłu (jest to poniekąd jego cecha główna). Warto wiedzieć, że każde wykryte na wykresie odstępstwo od sinusoidy zwane w żargonie składową stałą, to w praktyce ogromne straty w pracy silnika a co za tym idzie konieczność większego poboru energii, aby przywrócić właściwą pracę urządzeniu. Składowa stała musi wynosić zero, albo być mu jak najbliższą. Dla regulacji wartości chwilowych natężenia prądu przemiennego służą kondensatory mocy biernej.

Kondensatory poprawiają efektywność i chronią przez zużyciem

Kondensatory to nieodłączne elementy silników elektrycznych, dzięki którym możliwa jest praca wielu urządzeń w fabryce. Gdyby nie kondensator, prąd zmienny płynący przez silnik powodowałby podmagnesowanie rdzenia a co za tym idzie – powodował straty wynikające z konieczności przemagnesowania. Efektem tego byłby prąd o wykresie niesinusoidalnym mogący uszkodzić maszyny. Kondensatory są jednak nie tylko stosowane w przemyśle. Spotkać je możemy, oczywiście w wersji prostszej i o wiele mniejszej w domowej elektronice, która także zasilana jest prądem zmiennym (choć o wiele mniejszej mocy).

b

Głównymi zaletami silników elektrycznych i przyczyną ich niezwykłej popularności w przemyśle jest niezwykle łatwa sterowalność a także wysoka efektywność konwersji energii na ruch. Do tego jest to urządzenie proste w konstrukcji a więc i w obsłudze, tani w eksploatacji. W dobie masowej produkcji i dużego zapotrzebowania na moc, silniki elektryczne trójfazowe to prawdziwe odkrycie na miarę przyszłości.

One thought on “Silniki zasilanie prądem zmiennym, czyli efektywność i prostota zarazem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *