Z wizytą na Dzikim Zachodzie

Westerny od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Trudno się dziwić, bowiem Dziki Zachód od zawsze fascynował zarówno tych małych jak i dużych. Gorączka złota, budowa kolei, walka z przestępczością, szlachetni i odważni szeryfowie, rozbójnicy i rabusie to z pewnością fabuła, która z jednej strony intryguje a z drugiej mrozi krew w żyłach. Do tego pustynny piasek, rozległe prerie i skaliste wąwozy, stogi siana, piękne konie i równie piękne niewiasty. Kultura Dzikiego Zachodu jest ciekawa i barwna, nic więc dziwnego, że doskonale adaptuje się niemal na każdym gruncie.

b

Mimo iż nie ma u nas ani gorączki złota ani tym bardziej wojny secesyjnej, western dość dobrze wpisuje się w polską tradycję, głównie za sprawą niewielkiego, acz wyraźnego podobieństwa do polskiego ułana, który poruszał się po rodzimych ziemiach na koniu. Wielowiekowa miłość do koni sprawiła, że polubiliśmy tradycję westernu i dość chętnie udajemy się na wycieczki do stylizowanych na Dziki Zachód stadnin. A spotkać je można obecnie niemalże w każdym regionie jako główne atrakcje turystyczne okolicy. Western zawitał zarówno nad morze jak i w góry – atrakcje Karpacz, wkradł się na Kujawy a także na Małopolskę. I nie są to jedynie stadniny a prawdziwe parki rozrywki utrzymane w klimacie westernu, w których każdy element stylizowany i dopracowany w szczególe. Nie byłoby mowy o westernie, gdyby nie konie, więc zazwyczaj przy okazji urządzane są wystawy konne z możliwością przejażdżki wierzchem. Uliczkami parku rozrywki przechadzają się prawdziwi kowboje i damy, na okolicznych straganach możemy zakupić kapelusze i atrapy rewolwerów. Organizowane są ponadto pokazy sztuki operowania lassem a także przedstawienia utrzymane w klimacie.

Dziki Zachód w każdym calu, począwszy od wystroju po menu

Westernowe parki rozrywki stworzone są w taki sposób, aby zapewnić całodzienną rozrywkę dla całej rodziny. Znajdują się tutaj zarówno atrakcje dla dzieci, młodzieży i osób starszych a także zaplecze gastronomiczne, utrzymane oczywiście w duchu tematycznym. Z powodzeniem więc można wybrać się tam przy okazji urlopu w górach lub nad morzem w sytuacji, gdy pogoda nie sprzyja plażowaniu lub zdobywaniu szczytów.

c

Życie na Dzikim Zachodzie nie należało z pewnością do najłatwiejszych, jednak było niezwykle intensywne i ciekawe. Warto wybrać się na ranczo nie tylko dla rozrywki ale także w celach poznawczych. Okres kolonizacji jest ważnym czasem w historii USA, który poniekąd ukształtował dalsze losy Ameryki i do dziś odciska piętno na jej mieszkańcach.

One thought on “Z wizytą na Dzikim Zachodzie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *