Czy warto kończyć studia prawnicze?

Bardzo wiele młodych osób decyduje się na to, aby po ukończeniu szkoły średniej udać się na studia prawnicze. Dzięki temu można zdobyć zawód, który jest bardzo ceniony i jest w stanie zapewnić wysoki status społeczny. Oczywiście nie są to studia łatwe i ukończyć będą je tylko najlepsi studenci. Mimo to każdego roku zapisuje się na nie tysiące osób, a większość z nich odpada już po pierwszym semestrze. Studia na takim kierunku trwają przez 5 lat, co łącznie daje 10 semestrów. Po zakończeniu otrzymuje się tytuł magistra prawa. Na tym jednak nie kończy się przygoda z nauką. Jeżeli chcemy pełnić konkretną funkcję w polskim prawie to konieczne będzie ukończenie jeszcze aplikacji. Samo dostanie się na nią jest niezwykle trudne i niedostępne dla każdego. Dlatego też zostanie sędzią, adwokatem, prokuratorem itd. jest niezwykle trudne i udaje się jedynie ułamkowi tych osób, które dostały się na pierwszy semestr takich studiów.

Adwokat – zadania i obowiązki

Jednym z najczęściej wybieranych zawodów prawniczych jest adwokat. Do jego głównych zadań należy reprezentowanie swoich klientów m.in. przed sądem. Stąd właśnie bierze się określenie, które nie oddaje pełnego zakresu kompetencji adwokata, czyli obrońca sądowy. W każdym razie jest to ta osoba, która odpowiedzialna jest za bronienie swojego klienta, który zasiada na ławie oskarżonych. Obowiązuje go tajemnica zawodowa, co oznacza, że nie może mówić osobom trzecim tego co taka osoba mu przekazała. Nawet jeżeli przyznałby się do popełnienia zarzucanego mu czynu to adwokat będzie musiał taką osobę bronić. Leży to również w jego gestii, bo kariera rozwija się jedynie wtedy, gdy liczba wygranych spraw stale rośnie. Każda przegrana rozprawa powoduje, że akcje takiego adwokata maleją w oczach potencjalnych klientów. Dlatego też jest to kwestia ambicji i przyszłości takiego prawnika. Musi on zrobić wszystko, aby sprawa została wygrana. Nieco inną funkcję ma prokurator, który stoi po przeciwnej stronie barykady.

Księgi prawnicze (sxc.hu)
Księgi prawnicze (sxc.hu)

Pozostałe zawody prawnicze

Jego głównym zadaniem jest oskarżanie ludzi i przedstawianie wszystkiego w takim świetle, aby osoba oskarżona została skazana. Pozyskuje on dowodu obciążające, powołuje świadków zdarzenia, zleca wykonanie badań np. DNA. Może współpracować z poszkodowanym lub jego rodziną i korzystać z ich pomocy jako oskarżycieli posiłkowych. Jego zadaniem jest uzyskanie jak największego wyroku dla osoby oskarżonej. W ten sposób sędzia może zapoznać się z pełnym obrazem sprawy, co powoduje, że łatwiej jest znaleźć sendo sprawy i wykryć potencjalnego sprawcę. Sędzia musi podjąć decyzję czy osoba zasiadająca na ławie oskarżonych jest winna czy też nie. Będzie musiał też nałożyć na niego stosowną karę – jest to zadanie trudne, które wymaga naprawdę silnego charakteru, jak również dużej wiedzy z zakresu prawa oraz moralności. Niekiedy trzeba wyzbyć się uprzedzeń do pewnych osób, aby móc godnie i sprawiedliwie wydać ostateczny wyrok. Z pewnością od niego będą odwołania – rzadko kiedy któraś ze stron przyjmuje wyrok bez apelacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *