Bezpieczeństwo w zakładach produkcyjnych

Bezpieczeństwo w przemyśle jest jedną z ważniejszych rzeczy, na które należy zwracać uwagę. Jest to kwestia o której z całą pewnością nie wolno jest nam zapominać. Szczególnie biorąc pod uwagę statystykę, która jednoznacznie stwierdza, że zakłady tego rodzaju zaliczane są do jednych z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Musimy na takie rzeczy uważać, aby zapewnić pracownikom odpowiednie warunki do wykonywania obowiązków. Przede wszystkim warto jest zająć się identyfikacją zagrożeń na stanowiskach pracy. Ważne jest tutaj określenie nie tylko potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, ale też ustalenie czy występują czynniki niebezpieczne lub uciążliwe. Jeżeli w danym miejscu mamy do czynienia z hałasem to warto jest poczynić pewne kroki w kierunku minimalizacji jego natężenia – nawet jeżeli wartości są niższe od tych ustalonych prawnie.

Szacowanie ryzyka

Jeżeli uda się nam zidentyfikować zagrożenia to będziemy musieli dokonać szacowania ryzyka. Gdy okaże się, że jest ono zbyt duże to będziemy musieli ponieść pewne działania, które zminimalizują ten poziom do akceptowalnych wartości. Do tego czasu praca w danym miejscu powinna zostać wstrzymana. Środki ochrony dzielimy na indywidualne oraz zbiorowe. Te pierwsze mają za zadanie zmniejszać konsekwencje w przypadku niebezpiecznego zdarzenia, a te drugie zapobiegać ich powstawaniu. Musimy zdecydować, który środek będzie najlepiej sprawdzał się w danym zastosowaniu. Warto wziąć pod uwagę również kwestie związane z ergonomią – o wiele prościej wykonuje się pracę pod zadaszeniem niż nosząc kask. Takie rzeczy powinniśmy brać pod uwagę zarządzając bezpieczeństwem w zakładzie pracy.

Przenośniki rolkowe (sxc.hu)
Przenośniki rolkowe (sxc.hu)

Przenośniki taśmowe

Niebezpieczne mogą być wszystkie urządzenia, które znajdują się na produkcji. Na przykład przenośniki taśmowe. Przy odrobinie nie uwagi możemy ulec poważnemu wypadkowi. Na przykład w momencie, gdy ubranie dostanie się pod elementy ruchome taśmy. Zostaniemy wtedy wciągnięci i może skończyć się to naprawdę źle. Dlatego ważne jest , aby przy takich urządzeniach zachować ostrożność i przede wszystkim nie nosić luźnych ubrań czy też biżuterii. Konieczne jest również odpowiednie dobranie taśm w takich sposób, aby były one maksymalnie bezpieczne i jednocześnie nadawały się do danego zastosowania.

Więcej informacji na temat taśm transportujących można znaleźć pod adresem: http://eurotexpoland.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *