Jak długo w ciągu doby powinien spać człowiek?

Sen jest bardzo ważnym elementem życia każdego człowieka. Bez niego życie oraz normalne funkcjonowanie nie byłoby jednak możliwe. Człowiek jest w stanie oczywiście jako tako wytrzymać bez snu kilkadziesiąt godzin, jednak z biegiem czasu pojawić się może bardzo wiele problemów, które utrudnią funkcjonowanie. Bardzo ważne jest więc, by każdego dnia pozwolić sobie na naprawdę regenerujący, spokojny, wielogodzinny sen, tak by organizm mógł wypocząć i następnego dnia normalnie i zdrowo funkcjonować.

Sypialnia powinna być bardzo wygodna, by mogła zapewnić naprawdę dobry sen (sxc.hu)
Sypialnia powinna być bardzo wygodna, by mogła zapewnić naprawdę dobry sen (sxc.hu)

Ilość snu powinna być uzależniona od wieku danej osoby

By sen pozwolił na naprawdę dokładną regenerację naszemu organizmowi, musi trwać przynajmniej kilka godzin, jednak ich ilość jest różna w zależności od wieku. Noworodki powinny w ciągu dnia spać nawet do kilkunastu godzin, jednak ilość ta w przypadku młodzieży, osób dorosłych oraz starszych, waha się zazwyczaj w granicy 8-9 godzin. Taka ilość jest zazwyczaj bardzo optymalna i jeżeli nic w nocy nam nie przeszkadzało, to rano powinniśmy się czuć naprawdę wypoczęci.

Nie powinniśmy spać zbyt długo

Należy mieć na uwadze, że sen w zbyt dużych ilościach nie jest dla ludzi zbyt dobry. Jeżeli będąc osobami dorosłymi, będziemy spać po 12 godzin każdego dnia, raczej nie będziemy zbytnio wypoczęci, a wręcz przeciwnie. Dobrze jest mieć to na uwadze, szczególnie jeżeli ktoś naprawdę lubi sobie długo pospać. Należy więc mieć na uwadze, że nadmiar snu może okazać się tak nieodpowiedni jak jego zbyt mała ilość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *