Zużycie paliwa w samochodach osobowych

Kiedy podejmujemy się zakupu samochodu osobowego to często zwracamy uwagę na jego zużycie paliwa. Nie jest to nic dziwnego, obecnie każdy kieruje się jak największą oszczędnością w eksploatacji pojazdu. Dlatego najczęściej wybieranymi nowymi samochodami są wszystkie z mniejszymi silnikami diesla. Nawet sedany potrafią spalać tylko 4,5l/100km co czyni je wyjątkowo oszczędnymi. Aktualnie silniki benzynowe też przechodzą modernizację i rzekomo ich spalanie ma zejść do podobnego poziomu, ale jak na ten moment silniki diesla są dużo bardziej oszczędne.

Czy diesel taki dobry?

Jak wiadomo samochody z silnikiem diesla są dużo bardziej oszczędne. Nie tylko nowe pojazdy cieszą się taką opinią. Nawet 15-letnie samochody z większymi silnikami nie przekraczały spalania 10l, gdzie ich benzynowe odpowiedniki potrafiły zużyć dwukrotnie więcej. Dodatkowo moment obrotowy diesla pozwala na bardziej komfortową jazdę nawet przy małej pojemności silnika. Jednak warto wiedzieć, że silniki diesla w przypadku awarii są dużo bardziej kosztowne w naprawie.

tankowanie samochodu (pixabay.com)

Eco-driving

Nie wszyscy kierowcy słyszeli o tym pojęciu ponieważ nowe szkolenia w tej dziedzinie weszły w życie stosunkowo niedawno. Stosowanie się do zasad eco-drivingu nie tylko pomaga w utrzymaniu środowiska. Zaletą tego stylu jazdy będzie dużo niższe spalanie oraz dłuższe utrzymanie silnika w dobrej kondycji. Dzieje się tak dlatego, że normy te zmuszają do jazdy na niskich obrotach oraz na jeździe z góry na najwyższym możliwym biegu. Wiadome jest, że jazda z góry w ten sposób powoduje, że spalanie wynosi równe zero.

One thought on “Zużycie paliwa w samochodach osobowych

  1. Z początku myślałam, że cały ten eco-driving to jakaś bzdura, ale poczytałam trochę na internecie i zaczęłam stosować się do tych zasad. Do tej pory średnie spalanie mojego samochodu wynosiło około 8 litrów, a aktualnie jestem w stanie osiągnąć nawet 6, a to duża różnica.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *