Jak ważne jest ogrzewanie domu?

Gdy przychodzi okres zimowy to trzeba zadbać o elementy ogrzewania domowego. W wielu domach występują jeszcze stare instalacje węglowe, które nie dość że wymagają dużej ilości pracy przy nich to jeszcze ich wydajność jest mocno przeciętna. Przy takim rodzaju kotła na węgiel trzeba ciągle pracować. Rozpalanie zajmuje dziennie kilkanaście minut, a co około trzy godziny trzeba iść i dołożyć węgla. Jest to bardzo niewygodne rozwiązanie, dlatego na jakiś czas przed zimą warto zastanowić się nad wymianą ogrzewania na nowe. Wtedy można także pomyśleć nad zastosowaniem nowych rozwiązań, aby w domu przez całą zimę panowała korzystna temperatura.

Wymiana ogrzewania

Sama wymiana ogrzewania może być procesem bardzo kosztownym. Dużo zależy od tego, jak dużo elementów chcemy wymienić. Wymiana tylko pieca może mieścić się w granicach kilku tysięcy złotych, ale jeżeli mamy w planach dodatkową wymianę wszystkich grzejników to koszty mogą być dużo wyższe. Przy wymianie warto również pamiętać o opłaceniu kominiarza, który powinien dokładnie przeczyścić wszystkie drogi odprowadzania dymu. Obecnie na rynku bardzo polecane są kotły na ekogroszek, czyli drobny węgiel. Dodatkowo można uzyskać dofinansowanie na taki rodzaj kotła, ponieważ tego typu piece są dużo bardziej przyjazne dla środowiska. Zasada działania takiego kotła jest bardzo podobna do zwykłego pieca na węgiel, tylko trzeba przy nim dużo mniej pracy. Wystarczy rozpalić ogień tylko raz, później system już zadba aby ogień nigdy nie gasnął. Dzieje się tak ponieważ piec posiada inteligentny komputer, który zarządza automatycznym dostarczaniem węgla. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba się martwić ogrzewaniem na co dzień. Jedynym warunkiem utrzymania stałego ciepła jest dosypywanie węgla średnio raz na tydzień.

wymiana ogrzewania podnosi komfort w domu (pixabay.com)

Analiza ogrzewania domowego

Wymiana ogrzewania już bardzo korzystnie wpłynie na temperaturę w domu, jednak to nie jest wszystko co można zrobić. Gdy mieszkamy w domu, który jest już dość stary to warto zwrócić uwagę na elementy, które mogą przepuszczać ciepło na zewnątrz. Jest to bardzo naturalna rzecz i może mieć bardzo istotne znaczenie na ogrzewanie. Im dom będzie bardziej szczelny tym łatwiej będzie się nagrzewał, a to ze sobą wiąże niższe koszty ogrzewania. W tym celu trzeba dokonać analizy ogrzewania. Można to robić na własną rękę analizując, które elementy mogą przepuszczać ciepło. Najczęściej będą to drzwi i okna, których wiek już nie pozwala na utrzymanie odpowiedniej szczelności. W tym celu można pokusić się o zastosowanie technologii termowizyjnych. Kamery termowizyjne dokładnie pokażą w którym miejscu ucieka ciepło, więc analiza przebiega dużo sprawniej i szybciej.

One thought on “Jak ważne jest ogrzewanie domu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *