Jaki wpływ na życie ma stres?

Żyjemy w czasach gdzie panuje ciągły pośpiech. Jest wiele sytuacji w życiu, które od nas wymagają bardzo wiele. Czasem jest to nawet zbyt wiele, przez co pojawiają się nerwy. Każdy dzień w dorosłym życiu może wiązać się z problemami, a jak wiadomo problemy i nadmierne nerwy prowadzą do stresu. Stres jest bardzo powszechnym zjawiskiem i dotyczy zdecydowanej większości osób. Pierwszy stres przejawia się zazwyczaj w okresie szkolnym. Jednak szkolny stres jest tak naprawdę niczym przy problemach w życiu dorosłym.

Czym objawia się stres?

Stres jest bardzo odmiennym zjawiskiem. Nie należy mylić go ze zwykłymi nerwami. Jest kilka zasadniczych różnic między tymi zachowaniami. Podczas nerwów zazwyczaj rośnie adrenalina i pewność siebie, co skutkuje bardzo gwałtownymi zachowaniami wymierzonymi przeciwko innej osobie. Ogólne nerwy zazwyczaj są chwilowe i po kilkunastu minutach odchodzą w zapomnienie bez poważniejszych skutków zdrowotnych. Ze stresem jest trochę inaczej. Stres objawia się długotrwałym rozdrażnieniem przy którym pojawiają się inne nieprzyjemne objawy. Zazwyczaj jest to przyspieszona akcja serca i charakterystyczny ucisk w gardle sprawiający problemy z przełykaniem i oddychaniem. To z kolei może potęgować uczucie strachu. Do tego dochodzi paniczny lęk, drżenie rąk, rozkojarzenie a w ostateczności nawet omdlenia. Wszystko to jest bardzo szkodliwe dla zdrowia i można się domyślić, że długotrwały stres może odbić się na zdrowiu. Długotrwały stres może prowadzić do trwałych lęków w przyszłości oraz problemów z sercem przez podwyższone ciśnienie tętnicze.

długotrwały stres odbija się na naszym zdrowiu (pixabay.com)

Jak sobie z nim radzić?

Warto wiedzieć, że każdy człowiek ma w sobie pewien mechanizm obronny na stres. Nie pozwala on przekroczyć granicy po której zaczynają się poważniejsze objawy. U zdrowej, odpornej osoby może wystąpić jedynie lekkie rozdrażnienie, co raczej nie zagraża jej zdrowiu. Jeżeli jednak nie radzimy sobie ze stresem to warto skupić się na czymś co daje nam przyjemność. Nie zawsze jest na to możliwość ale warto próbować odwrócić swoją uwagę od sytuacji stresowej. Dobrym pomysłem na walkę ze stresem jest także każda aktywność fizyczna. Jest to jedna z najskuteczniejszych opcji na walkę ze stresem. Niestety zdarza się, że żadna z tych dróg nie pomaga, a sam stres zaczyna poważnie przeszkadzać w życiu. W takim wypadku najlepiej jest skorzystać z usług psycholog Wrocław. Pomoc psychologiczna jest zazwyczaj najbardziej skuteczna, ponieważ lekarze doskonale wiedzą jak sobie radzić z tym problemem. Często pomaga już sama rozmowa o problemach, a jeżeli to nie przyniesie skutków to zostaną przepisane leki uspokajające, które już na pewno przyniosą pozytywne rezultaty.

One thought on “Jaki wpływ na życie ma stres?

  1. Przez długie lata życia walczyłam ze stresem i z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że bez wsparcia bliskiej osoby można się naprawdę załamać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *