Samochody używane – czy to się opłaca?

Obecnie praktycznie każda pełnoletnia osoba ma prawo jazdy. To zobowiązuje po jakimś czasie do zakupu samochodu. Zazwyczaj pierwszy samochód nie będzie nowym modelem, ponieważ mało kto ma pieniądze aby zakupić samochód z salonu. Takie samochody często kosztują niemal 100tys zł, co staje się niemożliwym celem dla większości osób. Pozostaje jedynie zakup samochodu używanego, tylko trzeba dokładnie zastanowić się nad modelem i marką. Samochody używane mają to do siebie, że przez wiele lat wyrobiła się solidna opinia na ich temat, przez co można sugerować się nią podczas zakupu.

Czym się kierować?

Zakup samochodu używanego może być nie lada problemem. Głównie dlatego, że na rynku mimo dużej ilości samochodów, zdecydowana większość z nich jest uszkodzona. Zależy to także od wieku używanego samochodu który zamierzamy zakupić. Wiadome jest, że im starszy samochód to tym więcej problemów może być z nim podczas codziennej eksploatacji. Nowsze samochody też nie są zbyt pewne, ponieważ mogą być powypadkowe. Często zdarza się, że po wypadku samochód zostaje gruntownie naprawiony przez warsztat ubezpieczeniowy i wtedy dopiero idzie na sprzedaż. Przez to warto sprawdzić historię samochodu poprzez numer VIN, mimo że to zawsze kosztuje. Jednak warto wydać kilkadziesiąt złotych i dowiedzieć się jaką ma historię dany samochód, niż kupić powypadkowy. Aby dokonać zakupu zazwyczaj sugerujemy się dwiema drogami. Pierwszą z nich będą serwisy aukcyjne na których osoby prywatne zamieszczają swoje pojazdy. W przypadku osób prywatnych niestety często dochodzi do oszustw i samochody różnią się w rzeczywistości od tych przedstawionych na ogłoszeniu. Komisy są bardziej pewne pod tym względem lecz ich właściciele bardzo koloryzują każdy samochód bo jak wiadomo zależy im na sprzedaży.

Częste wizyty w warsztacie (pixabay.com)

Awarie samochodów używanych

Jak wiadomo samochody używane są dużo bardziej podatne na awarie. Prawdą jest że, aby tego uniknąć to trzeba by było wymienić cały silnik, układ napędowy i zawieszenie, nie zapominając jeszcze o elektronice. Przecież takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, ponieważ przewyższy kilkukrotnie wartość samochodu. To sprawia, że niestety każdy właściciel takiego samochodu skazany jest na ciągłe naprawy. Do najczęstszych awarii samochodów używanych można zaliczyć problemy z układem zawieszenia. Układ zawieszenia składa się z wielu elementów i gdy auto już ma kilka lat to zaczynają się problemy z tym układem. Innym częstym problemem jest awaria turbosprężarki, głównie w silnikach diesla. Wymiana turbosprężarki wiąże się z ogromnymi kosztami, więc jedynym sensownym wyjściem pozostaje naprawa turbiny. To polega na regeneracji uszkodzonych podzespołów, ale i tak koszt takiego zabiegu może wynieść około 800zł. Tak czy inaczej samochody używane wiążą się z dodatkowymi kosztami.

One thought on “Samochody używane – czy to się opłaca?

  1. Z tym numerem VIN słuszna uwaga. Właśnie przymierzam się do zakupu samochodu od właściciela mieszkającego nieopodal mnie, a zapomniałem o tej możliwości. Artykuł jak najbardziej na plus 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *