Wpływ tytoniu na zdrowie

Palenie papierosów to jeden z największych problemów cywilizacyjnych. Ciągnie się on od dłuższego czasu i nie ma rozwiązania, które zmusiłoby ludzi do zaprzestania tego nałogu. Problemem jest uzależniająca nikotyna, która po jakimś czasie sprawia, że ciężko jest pozbyć się tego przyzwyczajenia. Każdy zaczynał podobnie, od jednego papierosa mówiąc, że nie ma czegoś takiego jak uzależnienie. Wszyscy znamy takich ludzi, którzy teraz wypalają paczkę dziennie i nie mogą się uwolnić od papierosów. Często nawet nie chcą, a doskonale wiedzą do czego do prowadzi.

Uzależnienie od papierosów

Kiedy zaczyna się uzależnienie? W momencie gdy nie jesteśmy w stanie odmówić sobie kolejnego papierosa i czujemy chęć do zapalenia niezależnie od sytuacji. Najgorsze jest to, że każde zwiększenie dziennej dawki powoduje później przyzwyczajenie się do niej. Takie stopniowe zwiększanie prowadzi po dłuższym czasie do wypalania co najmniej jednej paczki dziennie. Oprócz problemów ze zdrowiem pojawiają się problemy finansowe. Kiedy paczka kosztowała niecałe 4zł to sam nałóg nie był problemem finansowym. Teraz przeciętna paczka lepszych papierosów kosztuje 15zł, więc łatwo policzyć ile można stracić na miesiąc gdy pali się jedną paczkę dziennie.

palenie papierosów powoduje problemy zdrowotne (pixabay.com)

Wpływ na zdrowie

Każdy wie jak palenie wpływa na zdrowie, a jednak mało kto tym się przejmuje. Dzieje się tak dlatego, że papierosy bardzo powoli wyniszczają organizm i przez długi czas nie czuć ich niekorzystnego działania. Pierwsze objawy to ogólny spadek kondycji fizycznej. Przy pracy fizycznej ma to wielki wpływ na wydolność i organizm dużo szybciej się przemęcza. Gorsze konsekwencje pojawiają się dopiero po latach. Wyniszczenie płuc jest jedną z nich. Do tego dochodzi nadciśnienie tętnicze podwyższające ryzyko zawału, a ostatecznie nowotwór płuc. Papierosy nie mają żadnego pozytywnego działania, a tak wielu ludzi niszczy sobie organizm przez ich palenie.

One thought on “Wpływ tytoniu na zdrowie

  1. Nie mam pojęcia co kręci ludzi w paleniu papierosów. Sam pamiętam czasy gdy każdy chciał po prostu spróbować, a tylko niektórzy zrezygnowali z tego nałogu. Obecnie zdecydowana większość moich znajomych pali papierosy, a niepalących mogę zliczyć na palcach jednej ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *