Zakup mieszkania czy budowa domu?

Wkraczając w dorosłość często stajemy przed bardzo ciężkim wyborem. Wiadome jest, że trzeba w końcu wyprowadzić się od rodziców, aby ich odciążyć od wydatków. Każdy w pewnym momencie musi się usamodzielnić, a jeżeli mamy wsparcie drugiej połówki to jest całkiem duża szansa, na ułożenie sobie życia. Zawsze mamy wybór pomiędzy mieszkaniem, a budową domu. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, przez co trzeba wszystko rozważyć i rozsądnie wybrać. Ta decyzja jest dość wiążąca, ponieważ drugi raz raczej nie nazbieramy takiej kwoty, aby przeprowadzić się przykładowo do domu. Poza tym jest jeszcze kilka spraw do rozważenia, takich jak chociażby kredyt na dom, który może okazać się niezbędny.

Mieszkanie w blokach lub w kamiennicy

W każdym mieście oferowana jest duża ilość mieszkań do wynajęcia lub sprzedaży. Niektórzy robią w ten sposób całkiem dobry biznes. Jednak tu trzeba się skupić bardziej na opłacalności takiego zakupu. Mieszkania wystawione na sprzedaż mogą być naprawdę różne. Jadąc na oględziny trzeba skupić się na kilku bardzo istotnych rzeczach. Najlepiej wybrać czas na oględziny, który jest względnie uznawany za wolny u większości ludzi. To będzie pozwalało nam sprawdzić czy ściany mieszkania są wystarczająco grube, aby tłumić odgłosy od mieszkań sąsiednich. Poza tym musimy zwrócić dokładną uwagę na wyposażenie, stan podłóg i innych istotnych elementów. W każdym razie kupując mieszkanie musimy mieć tą pewność, że wprowadzając się, nie trzeba będzie wyłożyć kolejnych kilku tysięcy na gruntowny remont.

mieszkanie (pixabay.com)

Budowa domu

Jak wiadomo budowa domu to dużo większe przedsięwzięcie niż zakup mieszkania. Wiąże się to z ogromną ilością obowiązków. Najłatwiej będzie udać się do architekta, wybrać odpowiedni projekt, a następnie znaleźć firmę, która weźmie wszystko na siebie. Takie rozwiązanie jest obecnie najlepsze bo ogranicza nasze obowiązki do absolutnego minimum. Jedyne co będziemy musieli zrobić to wybrać materiał na kamień elewacyjny, ustalić wykończenie i plan prac. Całą resztą zajmie się firma budowlana, która nawet załatwi całą potrzebną dokumentację. Wszystko wygląda bardzo korzystnie dla osób zlecających budowę, ale trzeba wiedzieć że taka budowa domu wcale nie należy do tanich. Koszty budowy domu pod klucz, czyli do stanu w którym będziemy mogli się wprowadzić, często przekraczają 300 tysięcy złotych. Do tego musimy doliczyć niezbędne wyposażenie każdego pokoju, a to wyjdzie kolejne 100 tysięcy. W każdym razie przeciętny, wyposażony dom można zamknąć w cenie pół miliona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *