Ogrzewanie w domach wolnostojących

Gdy tylko zbliża się sezon jesienno-zimowym to zaczynamy na nowo ogrzewać nasz dom. Ogrzewanie to bardzo skomplikowana instalacja, którą trzeba regularnie sprawdzać, bo może okazać się niebezpieczna dla zdrowia. W większości domów można spotkać ogrzewanie gazowe lub węglowe. W przypadku pieców na węgiel, trzeba pamiętać żeby je dokładnie przejrzeć przed sezonem grzewczym. Do tego wynajmuje się kominiarzy, który dokładnie badają kominy i cały przewód odprowadzania zanieczyszczeń. Dopiero po dokładnym sprawdzeniu instalacji można rozpocząć grzanie. Warto też pamiętać o montowaniu czujników tlenku węgla w domu, zwłaszcza gdy korzystamy z instalacji gazowej lub węglowej. Taki czujnik kosztuje kilkadziesiąt złotych, a może uratować nawet życie.

Ciepło to nie tylko instalacja grzewcza

Mówiąc o cieple w domu mamy na myśli tylko instalacje grzewczą. Jednak to nie jest wszystko co odpowiada za ciepły dom. Wiadome, że wydajny piec będzie podstawą, ale tak naprawdę co nam z niego gdy dom będzie nieszczelny? Problem szczelności zabudowań jest spotykany głównie w przypadku starych domów. Najczęściej ciepło ucieka przez drzwi i okna, a to jeszcze nie jest taki problem. Gorzej jest w przypadku gdy ciepło ucieka przez którąś ścianę budynku, a przecież nie jest to tak łatwe do odkrycia. Z pomocą posłużą nam firmy wyposażone w kamery termowizyjne. Tego typu kamery są w stanie dokładnie pokazać ciepłe i zimne miejsca. Kierując je na budynek będziemy w stanie zobaczyć, w którym miejscu ucieka ciepło i podjąć z tym skuteczną walkę.

kocioł węglowy (pixabay.com)

Ogrzewanie podłogowe

Bardzo popularne w ostatnich latach okazało się ogrzewanie podłogowe. Jest to niezwykle wydajne i przyjemne źródło ciepła zwłaszcza w takich miejscach jak kuchnia czy łazienka. Wstając rano i korzystając z łazienki jest to wyjątkowo przyjemne. Ogrzewanie w tym przypadku polega na umieszczeniu rurek pod podłogą. Tak samo jak w grzejniku przepływa przez nie woda. Ogólnie taka instalacja jest dość mało awaryjna, ale zdarzają się rozszczelnienia, które jest ciężko zlokalizować. W tym celu także można użyć kamery termowizyjnej, ale trzeba liczyć się z tym że dość spora część domu może być niestety zalana. Osuszanie budynków Toruń może nam pomóc z tym problemem, ale takie rozwiązania powinno stosować się głównie w budynkach parterowych. Łatwo wyobrazić sobie jak niewielkie będą szkody w przypadku domu parterowego, a jakie problemy pojawią się gdy wyciek będzie na piętrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *