fizjoterapia Warszawa

Czym różni się fizjoterapia od rehabilitacji?

Po złamaniu ręki w wypadku masz problem z jej zginaniem i chcesz zapisać się na ćwiczenia? A może od pracy biurowej dolegają Ci bóle kręgosłupa i zastanawiasz się, kto może Ci pomóc? Fizjoterapeuta czy rehabilitant? A może to wszystko jedno? Czym się różni rehabilitacja od fizjoterapii i co wybrać w jakim przypadku – oto kilka wskazówek.

Rehabilitacja

Rehabilitacja to w skrócie powrót do zdrowia. Jednak w rzeczywistości to znacznie szersze pojęcie. To działanie, które ma na celu całkowity powrót do sprawności fizycznej i równowagi psychicznej po wypadku lub ciężkich przeżyciach.

Fizjoterapia

Fizjoterapia skupia się tylko na ciele pacjenta i na przywróceniu mu fizycznej sprawności. W tym celu mogą być wykorzystywane różne metody, między innymi kinezyterapia, fizykoterapia lub masaże. 

Na czym polega różnica?

Z pewnością rehabilitacji i fizjoterapii nie można uznać za terminy synonimiczne. Główna różnica polega na tym, że rehabilitacja jest procesem kompleksowym, który polega na pełnym przywróceniu pacjentowi sprawności. Skupia się ułatwieniu pacjentowi powrotu do wcześniejszych funkcji społecznych i rodzinnych. Rehabilitacja powinna również poprawić jego stan psychiczny, a także przeciwdziałać powikłaniom. Tymczasem fizjoterapia skupia się jedynie na fizycznym aspekcie, zwalczając ból i stany zapalne. Jej celem jest również zwiększenie ogólnej odporności i możliwości funkcjonalnych organizmu.

Podsumowując, po wypadku zaleca się skorzystanie z rehabilitacji, natomiast na codzienne dolegliwości wystarczy fizjoterapia. Warszawa i inne miasta są miejscem wielu klinik obydwu specjalizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *