Jak dbać o swoje bezpieczeństwo gdy jeździmy na rowerze?

Jazda na rowerze na ogół należy do całkiem bezpiecznych, o ile poruszamy się po zamkniętych szlakach rowerowych. Na drodze rowerzyści są tak naprawdę najsłabszym ogniwem, które podczas wypadku ucierpi najbardziej. Dlatego większość rowerzystów nie lubi zbyt ruchliwych dróg. To nic dziwnego, ponieważ gdy w godzinach szczytu przejeżdża koło nas kilkuset różnych kierowców, to jest całkiem spora szansa na wypadek. Rowerzyści także w wielu przypadkach są niewidziani przez kierowców samochodów osobowych i także z tego powodu jest całkiem sporo wypadków. W każdym razie gdy wybieramy się na rower to powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Szczególnie gdy wybieramy się na drogi publiczne, bo tam jesteśmy najbardziej zagrożeni.

Ochrona ciała

Bardzo ważną kwestią jest ochrona naszego ciała. Jadąc na rowerze możemy o to zadbać na różny sposób. Pierwsze co się nasuwa do głowy to niewątpliwie kask rowerowy. Może nie jest to zbyt wygodne, ale wiele przypadków już pokazało, że sam kask może naprawdę uchronić nas przed poważnym urazem. Zadaniem kasku jest rozprowadzenie energii uderzenia na całą czaszkę, przez co nabawimy się jedynie silnego bólu głowy, ale tak poza tym wyjdziemy cało z wypadku. Warto także wyposażyć się w ochraniacze na rower RowerTour. Mogą to być ochraniacze na łokcie, kolana czy nawet specjalnie wzmocnione spodenki. Wszystko to ma na celu uchronić w momencie upadku i uniknąć przez to poważniejszych obrażeń. Nawet spodenki mogą okazać się niezmiernie pomocne, bo bardzo łatwo o przetarcia skóry przy upadku, a spodenki mogą nas przed tym uchronić.

bezpieczeństwo na rowerze (pixabay.com)

Oświetlenie rowerowe

W kwestii bezpieczeństwa warto wspomnieć jeszcze o bardzo ważnym oświetleniu. Każdy rower powinien być wyposażony przynajmniej w kilka odblasków, bo to pozwala na dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę samochodu jeszcze ze sporej odległości. Do tego nie możemy zapominać o oświetleniu przednim i tylnym. Nie jest to obowiązkowe, ale gdy zamierzamy poruszać się nocą to staje się obowiązkowe. Brak oświetlenia przy poruszaniu się po zmierzchu może skończyć się nawet mandatem. Jednak mandat to nie jest najgorsze, co może nas spotkać. Samochody jadące przez ciemną ulicę mogą nas nie dostrzec w porę i brak oświetlenia może prowadzić także do wypadku. Wtedy wina leży po naszej stronie, a dołączając do tego szkodliwość zdarzenia, sporo nas to będzie kosztować. W każdym razie nie warto ryzykować zdrowia i życia, a lepiej zakupić dobrej jakości oświetlenie rowerowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *