Jak ważne są opony?

Opony to tak naprawdę część pojazdów, która jako jedyna styka się bezpośrednio z podłożem. Zostały stworzone głównie z gumy, która poprzez swoje właściwości, dobrze trzyma się dróg asfaltowych. Ponadto są wystarczająco wytrzymałe, aby jeździć po bardziej nierównych terenach. Poruszając się jakimkolwiek pojazdem, musimy bacznie obserwować ich stan. To one gwarantują bezpośrednie bezpieczeństwo na drogach i warto jest wiedzieć trochę na ich temat. Ważne jest aby nigdy nie kupować używanych opon. Zakupione opony powinny być zawsze nowe, bo nigdy nie będziemy mieli pewności jaki jest wiek używanych opon. Chodzi o to, że opona, która przekroczy wiek pięciu lat, jest już oponą niebezpieczną. Guma po pięciu latach traci swoje właściwości i jest bardziej narażona na uszkodzenia, a to ze sobą niesie większe niebezpieczeństwo.

Bieżnik i stan opon

Stan opony najczęściej oceniamy po głębokości bieżnika. Prawo mówi, że opony samochodowe powinny mieć bieżnik na poziomie większym niż 1,6mm. W praktyce jest tak, że nigdy tego nie sprawdzamy za pomocą jakiegokolwiek przyrządu. Opony wymieniamy średnio raz na cztery lata, lub gdy poczujemy zmianę zachowania samochodu przy deszczu. Stan opon jest bardzo łatwo wyczuć poprzez lekkie wynoszenie na zakrętach podczas deszczu. Gdy tak się dzieje, a widzimy że opona powoli staje się łysa, to musimy niewątpliwie je wymienić. Opony bez jakiegokolwiek bieżnika tracą przyczepność podczas deszczu, a to oznacza, że można bardzo łatwo wypaść z drogi.

opony rowerowe (pixabay.com)

Opony do roweru

Zastanawiając się nad oponami do roweru, nie trzeba aż tak zwracać na nie uwagi. W tym przypadku najważniejszy jest bieżnik, bo to on gwarantuje nam bezpieczeństwo w każdych warunkach. Opony także powinny być zawsze nowe, ale nowe opony do roweru wcale nie są aż takie drogie. Możemy sobie pozwolić nawet na opony z wyższej półki, które znajdziemy pod linkiem: https://www.rowertour.com/p/44368/continental-race-king-26-sport-opona-mtb-drutowa. W każdym razie wydatek na jedną oponę do rowery to około 100zł, w przypadku gdy zamierzamy wziąć oponę z wyższej półki. Warto tylko zwrócić uwagę na przeznaczenie opony, bo w przypadku rowerów możemy rozróżnić kilka rodzajów. Dostępne są także opony szytki, które nie mają w ogóle bieżnika. Mają one wyjątkowo dobrą przyczepność do asfaltu, ale po deszczu stają się bardzo śliskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *