Dom z kawałkiem nieba

NATURY NIE OSZUKASZ

Jak długo kręci się kula i nic nie narusza praw grawitacji, nasze wzrok będzie koncentrował się na tym, co nam najbliższe tj. ziemia i niebo. Chyba, że chcemy zgłębiać tajniki natury, to zakładamy nieraz i w podziemia i do oceanów, albo trochę dalej gdzie dostanie teleskop czy satelita. Już starożytni zadawali pytania, a żywioły stawały się boskimi mocami. Piękno naszego świata było stałym motywem malarstwa, podobnie jak pytanie o początki. A nasza mezosfera jest nieodłączną częścią naszego istnienia. Dlatego, to co czerpiemy z natury jest najbardziej nam przyjazne. W ramach aranżacji przestrzeni bardzo ważnym jest zachowanie tej harmonii, nie tylko w formach, kształtach naszej przestrzeni, ale również w kolorystyce, nasyceniu i kompozycji barw. Przykładowo dobieranie odzieży w tonacji kolorystycznej kwiatów, pozwala ubrać się stosownie i nierażąco. To samo dotyczy naszego mieszkania, pokoju. Jeśli brakuje w nim harmonii, naturalnych kolorów, czy odpowiedniego światła, możemy życiowo „więdnąć” i zachorować na ciężką depresję. Co możemy zrobić?

 

zachód słońca, wspaniała harmonia kolorów (pixabay.com)

 

SYPIALNIA

Obok rodzinnej kuchni, jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w naszym domu .
W niej wypoczywamy, marzymy, kochamy, czytamy, czy też przeżywamy różne doświadczenia dawne i obecne. Dlatego, warto była wyjątkowa, przytulna. Nie powinno się w niej stosować bardzo mocnych intensywnych kolorów, które mają agresywne oddziaływanie jak czerwień wzrokowa (czerwone światło) czy kolory neonowe (jak do zakreślaczy). Spokojnie dla odmiany, jeżeli mieliśmy dotychczas kolory pastelowe, możemy zastosować delikatne błękity, czy złocisty żółty, brąz drzewa, może też być delikatny kwiatowy róż. Biel jest zawsze neutralna, o ile nas nie nudzi, również może być wykorzystana. Wtedy warto przestrzeń ubogacić, jakimś nieagresywnym obrazem, ale z nasyconymi ciepłymi barwami. Możemy też zaszaleć, wykorzystując obraz jak np. fototapeta niebo nocą. Obraz nieba jest czymś mile widzianym w sypialni, nie tylko dlatego, że bujamy w niej nieraz w obłokach, ale też właśnie dlatego, że jest naturalną przestrzenią naszego bytu, czymś nieprzytłaczającym, przestrzennym i harmonijnym. Jeśli nie przeszkadzają nam religijne motywy, to zawsze możemy sobie postawić do dekoracji „białego aniołka”. Ważne, abyśmy czuli się bezpiecznie i komfortowo.

POKÓJ DZIENNY

Tutaj możemy bardziej zaszaleć kolorystycznie i dekoracyjnie. Czy jest to pokój salonowy, do nauki, lub pracy możemy dobrać kompozycje bardziej nasycone, budzące do życia. Oczywiście z zachowaniem pewnej harmonii, gdyż namiar elementów dekoracyjnych np. w przypadku pokoju, w którym się uczymy, czy pracujemy umysłowo, może nas rozpraszać. Na pewno powinniśmy unikać kolorów ciemnych jak: granat, czerń, brąz. Warto również skorzystać z mądrości natury. Wspaniała jest zieleń w tonacji ; od pastelowej po oliwkową, bardzo jaskrawe będą pobudzające, ale niestety rozpraszające. Warto, aby nie żałować sobie kwiatów, drzewek, ale takich, które nie są szkodliwe. Drapieżne gatunki, zwłaszcza z „białymi lub żółtymi plamami, albo paskami” najlepiej wynieść do korytarza. W zależności od stylu, jaki lubimy wieszamy bliskie naszemu sercu obrazy, czy fotografie. Modne jest też mieszanie kolorów ścian. Niektórzy wykorzystują też fototapetę np. jedną ścianę zabudowują ciekawą górską panoramą, albo z architekturą. Ważne, aby jej zastosowanie nie zmniejszało przestrzeni, ale ją ubogacało. W pokojach dziecięcych, czy młodzieżowych, możemy zastosować obrazy zachęcające do nauki, odkrywcze jak: kosmos, technika- mechanika, robotyka, czy medycyna. Dla maluchów, pokój dekorujemy bajkowymi motywami, czy ciekawymi zwierzątkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *